Energetici naďalej pracujú na ochrane vtákov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Západoslovenská distribučná zse zsd
Foto: ilustračné, www.zsdis.sk

Elektrické vedenia predstavujú v krajine nové prvky, na ktoré sa nestačili vtáky adaptovať, čo vedie k stretom často sa končiacim smrťou vtáka.

Pri príležitosti Európskych dní vtáctva, ktoré sa oslavujú tento víkend, zverejnila Ochrana dravcov na Slovensku mapu ekologizovaných, teda vtákov chrániacich úsekov elektrických vedení. „Vták nie je vždy schopný zaregistrovať prekážku pred sebou včas a následne dôjde k nárazu do vedenia. Podrobným monitoringom sme zistili, že najčastejšie sa to stáva v územiach, v ktorých elektrické vedenie križuje potravné a hniezdne biotopy, prípadne ak takéto vedenie leží kolmo k hlavnej migračnej trase alebo križuje vodný tok,“ informoval Marek Gális z Ochrany dravcov na Slovensku. Ornitológovia podľa neho preskúmali sedemtisíc kilometrov nadzemných elektrických vedení a identifikovali úseky s najvyšším rizikom nárazu. Na nich inštalujú zviditeľňovacie prvky, takzvané odkloňovače letu. V rámci projektu LIFE Energia sa na Slovensku využíva najmä oranžová špirála a čierno-biele lamely.

Do konca tohto roku plánujú ornitológovia v spolupráci s energetikmi rozmiestniť osemtisíc prvkov a zabezpečiť tak 77 km vedení v 13 Chránených vtáčích územiach. Ročne tak pred nárazom zachránia minimálne 600 vtákov v spoločenskej hodnote 1,5 milióna eur. Partnermi projektu sú slovenské energetické spoločnosti Východoslovenská distribučná a Západoslovenská distribučná. Mapa je zverejnená na stránke https://www.dravce.sk .

Elektrické vedenia predstavujú v krajine nové prvky, na ktoré sa nestačili vtáky adaptovať, čo vedie k stretom často sa končiacim smrťou vtáka. Zásahy prúdom sa vyskytujú najčastejšie na 22 kV distribučnom vedení. Hlavným dôvodom je, že tieto stĺpy s obľubou využívajú dravce na efektívnejší lov, kontrolu teritória a odpočinok. Energetické spoločnosti eliminujú riziko rôznymi technickými opatreniami, napríklad použitím konzoly, ktorá neumožní dosadnutie vtáka v blízkosti vodičov. Vedenia sú tiež neprirodzenými prekážkami, ktoré vták nie je vždy schopný zaregistrovať. Najčastejšími obeťami nárazov boli najmä labute, bociany, volavky či dropy.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie VSD Východoslovenská distribučnáZSE Západoslovenská energetika