Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Stredoslovenská distribučná
Ilustračné foto SSD
28. mája 2018 13:56 ElektrinaSpotrebiteľ od vEnergetike.skvEnergetike.sk/SITA

Energetici majú právo vstúpiť na váš pozemok

Ak vlastník neumožní energetikom prístup k ich zariadeniu, ktoré sa nachádza na jeho pozemku, môže skončiť na súde alebo v exekúcii.

Majitelia pozemkov sú povinní umožniť energetikom vstup na ich pozemky, ak sa na nich nachádzajú stĺpy elektrického vedenia, či trafostanice. „Keďže vlastníkom a prevádzkovateľom energetických zariadení je distribučná spoločnosť, jej zamestnanci k nim majú právo prístupu zaručené zákonom. Môžu tak s nimi manipulovať, vykonávať údržbu, či odstraňovať poruchy. Ide o činnosti vo verejnom záujme, pretože dostupnosť elektrickej energie je v súčasnosti nevyhnutná takmer vo všetkých sférach ľudského života,“ upozornil hovorca Stredoslovenskej distribučnej (SSD) Miroslav Gejdoš.

Ak niekto úmyselne bráni vstupu, energetici sa môžu obrátiť na súd alebo orgány činné v trestnom konaní. „Vlastníci často podmieňujú vstup na svoj pozemok preložením zariadenia, napríklad stĺpu, mimo ich nehnuteľnosti na náklady distribučnej spoločnosti. Zákon o energetike pritom hovorí, že náklady znáša ten, kto preloženie vyvolal. Niekedy to ale nie je možné zrealizovať z technických či bezpečnostných príčin alebo pre nevhodný terén,“ vysvetlil riaditeľ právneho oddelenia SSD Marián Cesnek.

Ide o vecné bremená

Zákon o energetike definuje všetky energetické zariadenia ako vecné bremená. Majiteľ pozemku ich podľa spomínaného zákona musí strpieť a nesmie do nich nijako zasahovať. Ťarcha vecného bremena zostáva na parcele aj po jej predaji ďalšej osobe alebo subjektu. „Evidujeme niekoľko prípadov, kedy vlastník pozemku úmyselne zabránil vstupu zamestnancov k zariadeniu, ktoré chceli skontrolovať, alebo opraviť. Väčšinou mali rovnaké požiadavky ako preloženie alebo vyplatenie nájomného. Lenže majitelia sú podľa zákona prítomnosť energetických zariadení povinní strpieť,“ zdôraznil Gejdoš.

„Mali sme prípad, kedy zamuroval vstup do trafostanice. Iný navozil k stožiarovej trafostanici úmyselne kopu hnoja, aby zabránil prístupu techniky a rekonštrukcii. V jednom prípade vlastník poľa vykopal a zvalil elektrický stĺp. Počas riešenia konfliktu vytiahol na našich zamestnancov sekeru,“ spomenul niekoľko konkrétnych prípadov Cesnek.

Pri nerešpektovaní práva energetikov vstúpiť na pozemok môže majiteľ dostať pokutu od Slovenskej obchodnej inšpekcie. „Ak nerešpektuje ani nariadenie súdu o sprístupnení zariadenia, môže sa dostať do exekúcie. Vtedy mu hrozia niekoľkotisícové sankcie. Distribútor si totiž môže nárokovať aj zbytočné výjazdy a odstávky elektriny,“ konštatoval Gejdoš.

Povinnosti energetikov

Ak sa energetici potrebujú pohybovať po cudzom pozemku, podľa zákona musia majiteľa informovať poštou najmenej 15 dní vopred. V prípade, že mu termín vstupu nevyhovuje, môže si dohodnúť náhradný. „Výnimkou sú nečakané poruchy a kalamity, tie treba odstrániť okamžite. Môžu ohrozovať majetok, ale aj život a zdravie osôb. V takomto prípade môžu energetici prísť na miesto bez predošlého upozornenia. Aj v takých situáciách sa však snažia zamestnanci SSD upovedomiť majiteľa,“ uzavrel Gejdoš. Po vstupe energetikov na súkromný pozemok je ich povinnosťou dať všetko do pôvodného stavu. Keď niečo rozkopú, musia to zakopať, alebo ak niečo poškodia, musia to opraviť, alebo nahradiť.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame