Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Peniaze energetika všeobecne
Ilustračné foto pixabay.com
13. júla 2016 6:48 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skSITA

Energetici budú naďalej prispievať k bohatšiemu štátnemu rozpočtu

Ministerstvo financií okrem zrušenia časového obmedzenia platenia osobitných odvodov regulovaných firiem navrhuje aj zvýšenie sadzby odvodu na dvojnásobok.

Podnikateľské subjekty v regulovaných odvetviach budú platiť osobitný odvod aj naďalej, jeho sadzba sa má dokonca zvýšiť. Vyplýva to z návrhu novely zákona o osobitnom odvode v regulovaných odvetviach, ktorú predložil rezort financií do medzirezortného pripomienkového konania. Kým podľa súčasného znenia zákona mal byť posledným odvodovým obdobím december 2016, po novom sa má uplatňovať aj po tomto termíne bez ďalšieho časového obmedzenia. Sadzba využívaná pri výpočte odvodu sa má pritom zvýšiť na dvojnásobok. Osobitný odvod sa okrem iného týka aj energetických spoločností.

Len dodržiavajú vládny program

Rezort financií tieto návrhy odôvodňuje napĺňaním záväzkov z programového vyhlásenia vlády. V ňom sa uvádzalo, že vládnou prioritou je aj pokračovanie v uplatňovaní osobitných odvodov a daní v regulovaných odvetviach hospodárstva s možnosťou ich rozšírenia. „Na zabezpečenie konsolidácie verejných financií a na posilnenie aktívnej úlohy štátu v rozvoji hospodárstva sa navrhuje zvýšenie sadzby odvodu,“ píše ministerstvo v dôvodovej správe k návrhu novely.

Energetici, poisťovne, farmaceutici…

Pokračovanie vo vyberaní osobitných odvodov od regulovaných firiem by podľa ministerstva malo do štátnej kasy podľa prepočtov priniesť od roku 2017 každoročne dodatočných 76 mil. eur. Osobitný odvod musia pritom uhrádzať spoločnosti, ktoré naplnia účtovné predpoklady a zároveň pôsobia v regulovaných odvetviach energetiky, poisťovníctva, verejného zdravotného poistenia, elektronických komunikácií, farmácie, poštových služieb, dopravy, verejných vodovodov a kanalizácií, leteckej dopravy či poskytovania zdravotnej starostlivosti.

Zatiaľ to vyhodnocujú

Zástupcovia zamestnávateľov navrhované zmeny v osobitnom odvode regulovaných subjektov ako aj k ďalším daňovým opatreniam z dielne rezortu financií zatiaľ vyhodnocujú. „Môžem však uviesť, že avizované predĺženie platenia osobitných odvodov regulovaných subjektov, či dokonca zdvojnásobenie sadzieb, sme i v minulosti vnímali ako problematické,“ uviedol pre agentúru SITA tajomník Republikovej únie zamestnávateľov Martin Hošták. Ako dodal, dôležité podľa zamestnávateľov je, aby konsolidácia verejných financií prebiehala na strane výdavkov. „A nie na strane príjmov, ako tomu bolo doteraz, a ako sa navrhuje i v tomto daňovom balíčku,“ podotkol.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies