Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Atómová elektráreň Mochovce
Atómová elektráreň Mochovce SITA
18. novembra 2015 10:50 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

Enelu sa na Slovensku darí

Slovenské elektrárne, ktoré ovláda talianska skupina Enel, dosiahli počas prvých deviatich mesiacov tohto roka prevádzkový zisk na úrovni 789 miliónov eur.

Slovenskému dominantnému výrobcovi elektriny, spoločnosti Slovenské elektrárne, sa darí. Podnik vygeneroval za deväť mesiacov tohto roka prevádzkový zisk (EBITDA) v objeme 789 miliónov eur. V medziročnom porovnaní to predstavuje viac ako 2,5-násobný nárast. Talianska skupina Enel, do ktorej patria aj Slovenské elektrárne, pritom celkovo zaznamenala tento zisk vo výške 12,2 mld. eur, čo v medziročnom porovnaní predstavuje nárast o 5 %. Dosiahnuté výsledky oznámila skupina Enel v rámci prezentácie strategického plánu do roku 2019.

Talianska energetická skupina plánuje urýchliť svoj rast. Prevádzkový zisk skupiny by sa tak podľa plánov mal pohybovať o štyri roky vo výške od 6,7 až 7,2 mld. eur. Prevádzkové náklady chce firma znížiť o jednu miliardu eur, pričom kapitálové náklady na údržbu by sa mali znížiť o 800 miliónov eur. „Najvýraznejšou zmenou bude integrácia spoločnosti Enel Green Power do Enelu. Skupina zjednodušuje svoju štruktúru a reorganizuje svoje aktivity v Latinskej Amerike,“ povedal šéf Enelu Francesco Starace s tým, že Enel sa bude hlavne zameriavať na oblasť obnoviteľných zdrojov a prenosových sietí, kde sa už v súčasnosti považuje za lídra na trhu. „Po predaji Slovenských elektrární budú nasledovať ďalšie predaje, ale jednoduchšieho charakteru,“ konštatoval Starace. Finančný riaditeľ Enelu Alberto De Paoli dodal, že peniaze z predaja Slovenských elektrární očakáva talianska skupina v prvom polroku budúceho roka.

Taliansky investor vstúpil do Slovenských elektrární v apríli 2006. Vlastní 66-percentný podiel. Zvyšný 34-percentný podiel ovláda Ministerstvo hospodárstva SR. Slovenské elektrárne sú najväčším výrobcom elektriny na Slovensku a druhým najväčším výrobcom elektriny v strednej a východnej Európe. Prevádzkujú viac ako päťtisíc megawattov inštalovaného výkonu.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame