Enel tají, koľko ponúk dostal na kúpu Slovenských elektrární

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Atómová elektráreň Mochovce
Atómová elektráreň Mochovce Marcela Dargajová

Po obdržaní ponúk taliansky investor nevylúčil, že v Slovenských elektrárňach zostane aj po ukončení aktuálneho procesu predaja.

Talianska spoločnosť Enel zatiaľ nechce konkretizovať, koľko záväzných ponúk na kúpu 66-percentného podielu Slovenských elektrární (SE) dostala. Šéf Enelu Francesco Starace len potvrdil, že nejaké ponuky dostali. „Dostali sme záväzné ponuky. Potvrdzujeme naše odhodlanie aktíva predať,“ povedal počas prezentácie výsledkov Enel Group za prvý kvartál roku 2015 Starace po uzatvorení procesu zasielania ponúk.

Enel možno zostane

Po prijatí ponúk taliansky investor nevylúčil, že v Slovenských elektrárňach zostane aj po ukončení aktuálneho procesu predaja. „Existuje niekoľko možných riešení pre túto transakciu, vrátane dvojstupňového odchodu, ktorý môže znamenať aj prípadný predaj časti nášho podielu slovenskému štátu súčasne so vstupom nového akcionára,“ dodal Starace, ktorý nepotvrdil, či ponuku na kúpu slovenského dominantného výrobcu elektriny podal aj štát, ktorý drží v podniku 34-percentný podiel. „Vedieme so slovenskou vládou rozhovory,“ konštatoval Starace. Proces predaja chcú Taliani ukončiť do konca tohto roka.

Dvaja záujemcovia istí

Oficiálne potvrdili zaslanie záväzných ponúk dvaja potenciálni záujemcovia. Ide o spoločnosť Energetický a průmyslový holding (EPH), ktorého vlastníkmi sú český podnikateľ Daniel Křetinský, slovenský Patrik Tkáč a finančná skupina J&T, a firmu Slovnaft, ktorá podala ponuku spolu s maďarskou skupinou MVM Group. Nezáväzne prejavili záujem o majoritný podiel Slovenských elektrární štyri spoločnosti.

ČEZ mimo hry

Okrem spomínaných firiem EPH a Slovnaft sa o slovenského výrobcu elektriny pred časom zaujímala aj česká energetická skupina ČEZ. Tá si to však nakoniec rozmyslela. Reagovala tak na záujem slovenskej vlády posilniť svoj vplyv v spoločnosti Slovenské elektrárne, ako aj na vyjadrenia predsedu slovenskej vlády Roberta Fica, ktorý verejne viackrát zopakoval, že predaj bude štát blokovať, pokiaľ Enel nedostavia tretí a štvrtý blok Atómovej elektrárne Mochovce. Štvrtým záujemcom mala byť fínska spoločnosť Fortum. Oficiálne to však fínsky investor nikdy nepotvrdil. Istý čas sa hovorilo aj o záujme čínskej spoločnosti China National Nuclear Corporation (CNCC).

Spoločnosť Slovenské elektrárne je najväčším výrobcom elektriny na Slovensku. V apríli 2006 sa jej hlavným akcionárom stala spoločnosť Enel so 66-percentným podielom. Zvyšných 34 % akcií vlastní Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky. Na kúpu slovenského výrobcu elektriny vynaložil Enel pred deviatimi rokmi necelých 840 miliónov eur. Spoločnosť Slovenské elektrárne disponuje vyše päť tisíc megawattmi inštalovaného výkonu.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie EnelSE Slovenské elektrárne