Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Slovenské elektrárne SE
Ilustračné foto SITA
6. júla 2014 14:03 ElektrinaAktuality od vEnergetikeSITA

Enel si vybral poradcov pre predaj Slovenských elektrární

Talianska energetická spoločnosť Enel v sobotu informovala, že vymenovala za svojich poradcov pri predaji podielu v Slovenských elektrárňach banky Deutsche Bank a BNP Paribas.

Úvahy o tom, že taliansky energetický koncern Enel predá svoj podiel v Slovenských elektrárňach, naberajú čoraz reálnejšie kontúry. Najnovšie totiž talianska spoločnosť oznámila, že si našla poradcov, ktorí jej majú pri predaji podielu v elektrárňach pomáhať. Podľa sobotnajšieho vyhlásenia Enelu sú to renomované banky Deutsche Bank a BNP Paribas. „Potvrdzujeme, že sme udelili mandát dvom bankám,“ uviedol Enel.

Potreba znížiť dlh

Predaj Slovenských elektrární je súčasťou plánu zadlženej talianskej spoločnosti odpredať aktíva v hodnote 4,4 mld. eur. Spoločnosť Enel chce do konca tohto roka znížiť svoj čistý dlh na približne 37 mld. eur. Zdroj oboznámený so situáciou uviedol, že o kúpu podielu prejavilo záujem viacero spoločností. Podľa bankárov môže byť hodnota SE viac ako tri miliardy eur.

Generálny riaditeľ Enelu Francesco Starace ešte v júni povedal, že 66-percentný podiel jeho energetickej skupiny v Slovenských elektrárňach patrí k majetku, o ktorom by sa mohlo uvažovať, že sa predá.

Tretinu vlastní štát

Vlastníkmi akcií Slovenských elektrární sú Fond národného majetku SR, ktorý kontroluje 34-percentný podiel a talianska spoločnosť Enel SpA, ktorá má 66 % akcií. Taliansky investor vstúpil do Slovenských elektrární v apríli 2006. Slovenské elektrárne sú najväčším výrobcom elektriny na Slovensku a druhým najväčším výrobcom elektriny v strednej a východnej Európe. Prevádzkujú 5 737 megawattov inštalovaného výkonu. Sú prevádzkovateľom dvoch jadrových elektrární, dvoch tepelných elektrární a 34 vodných elektrární.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame