Enel si vybral poradcov pre predaj Slovenských elektrární

6. júla 2014 14:03
Autor: vEnergetike.sk/SITA

Talianska energetická spoločnosť Enel v sobotu informovala, že vymenovala za svojich poradcov pri predaji podielu v Slovenských elektrárňach banky Deutsche Bank a BNP Paribas.

Slovenské elektrárne SE
Ilustračné foto SITA

Úvahy o tom, že taliansky energetický koncern Enel predá svoj podiel v Slovenských elektrárňach, naberajú čoraz reálnejšie kontúry. Najnovšie totiž talianska spoločnosť oznámila, že si našla poradcov, ktorí jej majú pri predaji podielu v elektrárňach pomáhať. Podľa sobotnajšieho vyhlásenia Enelu sú to renomované banky Deutsche Bank a BNP Paribas. „Potvrdzujeme, že sme udelili mandát dvom bankám,“ uviedol Enel.

Potreba znížiť dlh

Predaj Slovenských elektrární je súčasťou plánu zadlženej talianskej spoločnosti odpredať aktíva v hodnote 4,4 mld. eur. Spoločnosť Enel chce do konca tohto roka znížiť svoj čistý dlh na približne 37 mld. eur. Zdroj oboznámený so situáciou uviedol, že o kúpu podielu prejavilo záujem viacero spoločností. Podľa bankárov môže byť hodnota SE viac ako tri miliardy eur.

Generálny riaditeľ Enelu Francesco Starace ešte v júni povedal, že 66-percentný podiel jeho energetickej skupiny v Slovenských elektrárňach patrí k majetku, o ktorom by sa mohlo uvažovať, že sa predá.

Tretinu vlastní štát

Vlastníkmi akcií Slovenských elektrární sú Fond národného majetku SR, ktorý kontroluje 34-percentný podiel a talianska spoločnosť Enel SpA, ktorá má 66 % akcií. Taliansky investor vstúpil do Slovenských elektrární v apríli 2006. Slovenské elektrárne sú najväčším výrobcom elektriny na Slovensku a druhým najväčším výrobcom elektriny v strednej a východnej Európe. Prevádzkujú 5 737 megawattov inštalovaného výkonu. Sú prevádzkovateľom dvoch jadrových elektrární, dvoch tepelných elektrární a 34 vodných elektrární.Čo si o tom myslíte?