Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Slovenské elektrárne SE
Ilustračné foto SITA
22. októbra 2015 13:50 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

Enel sa vraj dohodol s českým EPH na predaji elektrární

Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na nemenovaného predstaviteľa spoločnosti Enel. Česká energetická skupina EPH, ani taliansky Enel však dohodu nepotvrdili.

Talianska energetická spoločnosť Enel dosiahla rámcovú dohodu s českým Energetickým a průmyslovým holdingom (EPH) o predaji svojho podielu v Slovenských elektrárňach (SE). Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na nemenovaného predstaviteľa spoločnosti Enel, rokovania sa mali podľa neho skončiť 16. októbra. Hoci sa podarilo dosiahnuť rámcovú dohodu, účastníci rokovania sa rozhodli predĺžiť rozhovory o mesiac, aby vyriešili detaily, uviedol ďalej predstaviteľ Enelu. Talianska firma chce predávať svoj 66-percetný podiel v SE v dvoch fázach. V prvej fáze by Enel mohol predať približne 30 % akcií.

Dohodu nepotvrdili

Česká skupina EPH nepotvrdila vyššie spomínané medializované informácie. „Rokovania stále pokračujú. Až dôjde k podpisu dohody, budeme verejnosť a médiá informovať,“ reagoval hovorca EPH Daniel Častvaj. Podobné stanovisko poslal aj taliansky Enel. „Rokovania pokračujú,“ uviedol majoritný vlastník Slovenských elektrární.

Exkluzívne rokovania

Talianska energetická skupina Enel začala exkluzívne rokovania s českým Energetickým a průmyslovým holdingom, ktorý vlastnia český podnikateľ Daniel Křetinský, slovenský Patrik Tkáč a finančná skupina J&T, v auguste. O akcie Slovenských elektrární mala pôvodne záujem aj bratislavská spoločnosť Slovnaft spoločne s maďarskou skupinou MVM Group, tá však nedávno oznámila, že zo súťaže odstupuje.

Vlastníkmi akcií Slovenských elektrární sú Ministerstvo hospodárstva SR, ktoré kontroluje 34-percentný podiel a talianska spoločnosť Enel SpA, ktorá má 66 % akcií. Taliansky investor vstúpil do Slovenských elektrární v apríli 2006. Slovenské elektrárne sú najväčším výrobcom elektriny na Slovensku a druhým najväčším výrobcom elektriny v strednej a východnej Európe. Prevádzkujú viac ako päťtisíc megawattov inštalovaného výkonu.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame