Enel sa vraj dohodol s českým EPH na predaji elektrární

22. októbra 2015 13:50

Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na nemenovaného predstaviteľa spoločnosti Enel. Česká energetická skupina EPH, ani taliansky Enel však dohodu nepotvrdili.

Slovenské elektrárne SE
Ilustračné foto SITA

Talianska energetická spoločnosť Enel dosiahla rámcovú dohodu s českým Energetickým a průmyslovým holdingom (EPH) o predaji svojho podielu v Slovenských elektrárňach (SE). Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na nemenovaného predstaviteľa spoločnosti Enel, rokovania sa mali podľa neho skončiť 16. októbra. Hoci sa podarilo dosiahnuť rámcovú dohodu, účastníci rokovania sa rozhodli predĺžiť rozhovory o mesiac, aby vyriešili detaily, uviedol ďalej predstaviteľ Enelu. Talianska firma chce predávať svoj 66-percetný podiel v SE v dvoch fázach. V prvej fáze by Enel mohol predať približne 30 % akcií.

Dohodu nepotvrdili

Česká skupina EPH nepotvrdila vyššie spomínané medializované informácie. „Rokovania stále pokračujú. Až dôjde k podpisu dohody, budeme verejnosť a médiá informovať,“ reagoval hovorca EPH Daniel Častvaj. Podobné stanovisko poslal aj taliansky Enel. „Rokovania pokračujú,“ uviedol majoritný vlastník Slovenských elektrární.

Exkluzívne rokovania

Talianska energetická skupina Enel začala exkluzívne rokovania s českým Energetickým a průmyslovým holdingom, ktorý vlastnia český podnikateľ Daniel Křetinský, slovenský Patrik Tkáč a finančná skupina J&T, v auguste. O akcie Slovenských elektrární mala pôvodne záujem aj bratislavská spoločnosť Slovnaft spoločne s maďarskou skupinou MVM Group, tá však nedávno oznámila, že zo súťaže odstupuje.

Vlastníkmi akcií Slovenských elektrární sú Ministerstvo hospodárstva SR, ktoré kontroluje 34-percentný podiel a talianska spoločnosť Enel SpA, ktorá má 66 % akcií. Taliansky investor vstúpil do Slovenských elektrární v apríli 2006. Slovenské elektrárne sú najväčším výrobcom elektriny na Slovensku a druhým najväčším výrobcom elektriny v strednej a východnej Európe. Prevádzkujú viac ako päťtisíc megawattov inštalovaného výkonu.

Odporúčané článkyČo si o tom myslíte?