Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ilustračné foto
Ilustračné foto enel.it
19. marca 2015 11:38 ElektrinaAktuality od SITASITA

Enel sa nevzdal myšlienky predať Slovenské elektrárne

Najneskôr do 9. mája by mal Enel prezentovať ponuky na predávaný 66-percentný podiel Slovenských elektrární.

Proces predaja Slovenských elektrární pokračuje. Talianska energetická skupina Enel, ktorá chce predať svoj 66-percentný podiel v slovenskom dominantnom výrobcovi elektriny, síce už získala plánované 4 miliardy eur určené na zníženie svojho dlhu, napriek tomu sa však nevzdala myšlienky predať Slovenské elektrárne. Práve predajom Slovenských elektrární a aktív v Rumunsku chceli Taliani získať vyše 4 mld. eur na zníženie dlhu skupiny. „Záväzné ponuky na kúpu elektrární budú prezentované najneskôr do 9. mája,“ povedal na výročnej tlačovej konferencii šéf talianskej energetickej skupiny Francesco Starace v rámci prezentácie strategického plánu Enelu na roky 2015 až 2019.

Otázna cena

Stále nie je jasné, koľko Enel za predaj elektrární očakáva. Starace však na výročnej tlačovej konferencii povedal, že predaj Slovenských elektrární je súčasťou balíka v objeme 2 miliardy eur, ktoré chcú získať za aktíva, ktoré v súčasnosti Enel predáva v Amerike, v Taliansku a na Slovensku. Pri komentovaní hodnoty predávaného majetku na Slovensku finančný riaditeľ Enelu Alberto De Paoli povedal, že vyššie spomínaná suma už v sebe zahŕňa aj čistý dlh Slovenských elektrární vo výške 600 miliónov eur, ktorý bude v tomto roku ešte rásť pre dostavbu dvoch jadrových blokov v Mochovciach. Enel chce počas najbližších piatich rokov získať z predaja svojich aktív celkovo 5 miliárd eur. „Ďalšie dve miliardy na predaj práve identifikujeme a ďalšia jedna miliarda sa predpokladá v rámci priemyselného plánu Enelu,“ konštatoval Starace.

Postoj slovenskej vlády je nejasný

Do predaja Slovenských elektrární sa možno zapojí aj štát. Postoj slovenskej vlády k predaju 66-percentného podielu Slovenských elektrární je však zatiaľ nejasný. Najnovšie už Úrad vlády SR pripúšťa, že získané peniaze z predaja 49-percentného podielu v spoločnosti Slovak Telekom by mohli ísť aj na posilnenie pozície štátu v slovenskom dominantnom výrobcovi elektriny. Koncom minulého týždňa sa k téme predaja Slovenských elektrární vrátil aj samotný premiér Robert Fico. „My musíme rovnako uvažovať po tom, ako sme získali kontrolu nad Vodnou elektrárňou Gabčíkovo, či stojí, alebo nestojí za to, aby sa štát stal súčasťou rozhovorov s talianskou spoločnosťou Enel, že či vstúpiť alebo nevstúpiť naspäť do tejto významnej strategickej spoločnosti,“ povedal Fico v diskusnej relácii TA3 V politike. Štát predbežnú či nezáväznú ponuku na kúpu akéhokoľvek podielu elektrární zatiaľ nepodal.

Záujem prejavili štyria uchádzači

O predávaný 66-percentný podiel Slovenských elektrární zatiaľ prejavili záujem štyria uchádzači. Nateraz je známe, že o Slovenské elektrárne prejavili záujem česká energetická skupina ČEZ a rafinéria Slovnaft spoločne s maďarskou spoločnosťou MVM Group. Týchto záujemcov potvrdil aj taliansky investor. Zvyšných dvoch zatiaľ nikto z kompetentných nekonkretizoval. V médiách sa však hovorilo ako o prípadných záujemcoch o čínskej spoločnosti China National Nuclear Corporation (CNCC) a českej energetickej skupine Energetický a průmyslový holding (EPH). V ostatnom období sa hovorí aj o záujme fínskeho investora.

Spoločnosť Slovenské elektrárne je najväčším výrobcom elektriny na Slovensku. V apríli 2006 sa jej hlavným akcionárom stala spoločnosť Enel so 66-percentným podielom. Zvyšných 34 % akcií vlastní Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky. Na kúpu slovenského výrobcu elektriny vynaložil Enel pred deviatimi rokmi necelých 840 miliónov eur. Spoločnosť Slovenské elektrárne disponuje 5 739 megawattmi inštalovaného výkonu.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies