Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Enel
Ilustračné foto enel.it
24. júla 2015 11:11 ElektrinaAktuality od vEnergetikeSITA

Enel drží ďalší postup predaja elektrární v tajnosti

Taliansky energetický gigant nechce prezradiť, aké kroky nastanú po podpise memoranda s jedným z troch uchádzačov o Slovenské elektrárne.

Talianska spoločnosť Enel nechce prezradiť, ako bude vyzerať ďalší postup pri predaji jej 66-percentného podielu Slovenských elektrární. „Neposkytujeme žiadne detaily k procesu vyjednávania, ani informácie ohľadom procesu predaja,“ uviedol pre portál vEnergetike.sk taliansky energetický gigant. Nateraz je tak iba známe, že na konci júla má Enel podpísať memorandum s jedným z troch uchádzačov o predávaný 66-percentný podiel Slovenských elektrární.

Aké silné memorandum?

Portálu vEnergetike.sk sa nepodarilo zistiť, nakoľko je spomínané memorandum záväzné, a či teda investor, s ktorým ho Taliani podpíšu, bude už aj budúcim novým vlastníkom slovenského dominantného výrobcu elektriny. Ako je vyššie spomínané, Enel totiž zatiaľ nič nechce konkretizovať. Ako silno bude záväzné memorandum, je totiž dôležité vedieť pre štát. Ten sa totiž ešte len teraz obzerá po poradcovi, ktorý mu má vypracovať analýzu pre posúdenie možnosti navýšenia majetkovej účasti štátu v Slovenských elektrárňach. Už dávnejšie sa hovorilo, že by štát mohol kúpiť od talianskej spoločnosti Enel len 17-percentý podiel tak, aby sa jeho podiel v elektrárňach navýšil na 51 % akcií. Štát nikdy nevylúčil ani možnosť odkúpenia celého 66-percentného podielu. Podmienkou štátu v každom prípade je však hlavne dostavba tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce. Od toho sa vraj budú odvíjať ďalšie kroky vlády.

Tajný tretí záujemca

Generálny riaditeľ Enelu Francesco Starace v medzinárodných médiách v utorok uviedol, že do konca mesiace podpíše Memorandum o porozumení s jedným z troch finalistov. Nepriamo tak prezradil, že sa o elektrárne uchádzajú traja záujemcovia. Dvaja sú známi. Ide o spoločnosť Energetický a průmyslový holding (EPH), ktorého vlastníkmi sú český podnikateľ Daniel Křetinský, slovenský Patrik Tkáč a finančná skupina J&T, a o firmu Slovnaft, ktorá podala ponuku spolu s maďarskou skupinou MVM Group. Títo dvaja mali odvahu to priznať oficiálne. Pri predpoklade, že tretím uchádzačom nie je Slovenská republika, je teda otázne, kto ním je. Hovorí sa, že o akcie Slovenských elektrární sa zaujímala aj fínska spoločnosť Fortum, ktorá to však nikdy nepotvrdila, ale ani nevylúčila. Do hry o väčšinový podiel Slovenských elektrární možno vstúpila čínska spoločnosť China National Nuclear, ktorá koncom júna ešte len zvažovala podanie svojej ponuky.

Do konca roka

Aj keď Enel nechce nateraz veľa o predaji elektrární prezrádzať, do konca roka, teda ešte pred marcovými parlamentnými voľbami, chce predať aspoň časť predávaných akcií. Ako zhruba v polovici júna uviedol Starace, zostávajúce podiely chce Enel predať zhruba za dva roky po dokončení tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce.

Spoločnosť Slovenské elektrárne je najväčším výrobcom elektriny na Slovensku. V apríli 2006 sa jej hlavným akcionárom stala spoločnosť Enel so 66-percentným podielom. Zvyšných 34 % akcií vlastní Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky. Na kúpu slovenského výrobcu elektriny vynaložil Enel pred deviatimi rokmi necelých 840 miliónov eur. Spoločnosť Slovenské elektrárne disponuje vyše päť tisíc megawattmi inštalovaného výkonu.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame