Enel chce do konca roka predať zhruba 30 % akcií elektrární

4. septembra 2015 15:18
Autor: vEnergetike.sk/SITA

Šéf Enelu Francesco Starace potvrdil, že druhú polovicu 66-percentného podielu Slovenských elektrární predajú po dostavbe tretieho a štvrtého Atómovej elektrárne Mochovce.

Atómová elektráreň Mochovce
Pohľad na areál Atómovej elektrárne Mochovce SITA

Talianska energetická spoločnosť Enel očakáva, že do konca roku predá približne polovicu svojho podielu v Slovenských elektrárňach (SE) firme EPH. Enel vlastní v SE 66 %. Predaj sa uskutoční v dvoch fázach. V piatok o tom informoval šéf Enelu Francesco Starace. Enel oznámil exkluzivitu rokovaní s EPH na konci augusta. Záväznú dohodu by mohli podpísať v nasledujúcich týždňoch. „Rokujeme o detailoch predaja, ktorý sa uskutoční v dvoch fázach. Očakávame, že dokončíme prvý krok do konca roku 2015,“ povedal Starace. „Predaj akcií v prvom kroku bude vo výške od 30 % do 33 %, povedzme okolo 30 %,“ dodal.

Zvyšné akcie až po dostavbe

Starace zároveň doplnil, že zvyšné akcie Enel predá po dostavbe dvoch nových reaktorov v atómovej elektrárni v Mochovciach. Podľa ostatných vyjadrení by mali elektrárne dokončiť dostavbu tretieho mochoveckého bloku koncom roka 2016 a štvrtého následne v roku 2017.

Vlastníkmi Slovenských elektrární sú Ministerstvo hospodárstva SR, ktoré kontroluje 34-percentný podiel a talianska spoločnosť Enel SpA, ktorá má 66 % akcií. Taliansky investor vstúpil do Slovenských elektrární v apríli 2006. Slovenské elektrárne sú najväčším výrobcom elektriny na Slovensku a druhým najväčším výrobcom elektriny v strednej a východnej Európe. Prevádzkujú viac ako päťtisíc megawattov inštalovaného výkonu.

Odporúčané článkyČo si o tom myslíte?