Enel by mal za elektrárne doplácať. Myslí si štát.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Slovenské elektrárne SE
Ilustračné foto SITA

Ministerstvo hospodárstva SR má už vypracovanú analýzu, na základe ktorej by mal taliansky investor zaplatiť za privatizáciu Slovenských elektrární ďalších 200 miliónov eur.

Privatizácia Slovenských elektrární stále nie je definitívne uzavretá. Talianska spoločnosť Enel pritom vstúpila do elektrárni pred ôsmimi rokmi. Taliansky investor sa totiž stále nedohodol so štátom na vyrovnaní. Teda na tom, či Taliani za svoj 66-percentný podiel v elektrárňach budú ešte doplácať, alebo im štát bude vracať zo sumy 840 miliónov eur, za ktorú majoritný podiel v slovenskom dominantnom výrobcovi elektriny získali. Ministerstvo hospodárstva SR najnovšie tvrdí, že už má analýzu, podľa ktorej bude od Enelu žiadať doplatok vo výške 200 miliónov eur.

Ešte pred predajom

Ako uviedla hovorkyňa ministra hospodárstva Miriam Žiaková, spomínaný doplatok bude štát žiadať od talianskej spoločnosti ešte predtým, ako sa uskutoční samotný predaj 66-percentného podielu Slovenských elektrární, ktorý taliansky investor avizoval. „Predtým, než sa uskutoční samotný predaj, budeme chcieť, aby bola privatizácia dokončená. Budeme sa opierať o analýzu, ktorá spomína doplatok asi 200 miliónov eur,“ uviedla Žiaková.

Ficov nulový variant

Štát mal snahu vyrovnať sa s Enelom už počas prvej vlády Roberta Fica. Vtedajší minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek predložil koncom roka 2009 na schválenie vláde SR návrh spôsobu ukončenia privatizácie Slovenských elektrární tak, že žiadna zo zmluvných strán nie je povinná uhradiť druhej zmluvnej strane žiadnu dodatočnú platbu ako úpravu kúpnej ceny, tzv. nulový variant. Jahnátek sa vtedy pýšil, že vďaka jeho tímu sa podarilo štátu ušetriť necelých 200 miliónov eur, ktoré si Enel za privatizáciu Slovenských elektrární nárokoval. S takýmto návrhom vtedy nesúhlasila koaličná strana SNS. Tá žiadala od Enelu doplatok za predaj Slovenských elektrární.

Radičovej vláda nestíhala

S Enelom sa nestihla o privatizácii elektrární dohodnúť ani vláda Ivety Radičovej. Nominantom pravicovej vlády vo Fonde národného majetku SR sa totiž nulový variant nepozdával. Na celej záležitosti tak začali pracovať so svojím tímom od začiatku. Vtedajší predstavitelia fondu hovorili o možnosti, že Enel by štátu mohol za Slovenské elektrárne doplatiť 150 až 200 mililiónov eur.

Chystá sa kontrola

Do Slovenských elektrární plánuje ministerstvo hospodárstva poslať aj kontrolu z Najvyššieho kontrolného úradu SR (NKÚ). Plány ministerstva odobril v utorok parlamentný finančný výbor. Ten prijal uznesenie, na základe ktorého bude môcť NKÚ vykonať kontrolu hospodárenia s finančnými prostriedkami v slovenskom dominantnom výrobcovi elektriny, a o ktorom bude rokovať plénum. Plánovaná kontrola má súvisieť s dostavbou tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce. Ministrovi hospodárstva Pavlovi Pavlisovi, ktorý požiadal predsedu Národnej rady SR Pavla Pašku, aby predložil spomínané uznesenie do parlamentu, sa nepozdáva neustále navyšovanie prostriedkov na dostavbu dvoch mochoveckých blokov, ako aj posúvanie termínov ich dostavby.

Budú nápomocní

Štát podľa Slovenských elektrární, ako minoritný akcionár spoločnosti, už má plnú moc dohliadať na jej manažment a má aj prístup k dokumentom a účtom, vrátane podrobnej Správy o stave dostavby tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce. „Slovenské elektrárne sú pripravené poskytnúť ďalšiu súčinnosť v prípade rozhodnutia NKÚ realizovať interný audit,“ reagovala hovorkyňa Slovenských elektrární Janka Burdová.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie EnelMH Ministerstvo hospodárstva SRSE Slovenské elektrárne