Enel bude predávať elektrárne so štátnou ťarchou

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Slovenské elektrárne SE
Ilustračné foto SITA

Štát neplánuje uzatvoriť s talianskou spoločnosťou Enel privatizačný proces spred deviatich rokov.

Štát nemá v pláne uľahčiť talianskej spoločnosti Enel predaj Slovenských elektrární. Po tom, ako im premiér Robert Fico či ministerstvo hospodárstva odkázali, že predaj ich 66-percentného podielu budú politicky blokovať až do ukončenia dostavby dvoch jadrových blokov v Mochovciach, odkazuje rezort hospodárstva, že neplánuje ani ukončiť rokovania o definitívnom uzavretí privatizácie. „Nakoľko štát nateraz nevstúpil aktívne do procesu kúpy akcií Slovenských elektrární, nie je vyrovnanie privatizačného doplatku predmetom aktuálneho rokovania,“ povedala pre portál vEnergetike.sk hovorkyňa ministra hospodárstva Miriam Žiaková.

Už deväť rokov

Slovensko, keď predávalo majoritný podiel slovenského dominantného výrobcu elektriny, sa dohodlo s talianskym investorom, že suma za predávaný podiel vo výške 840 miliónov eur nemusí byť konečná. Obaja si mali vypracovať analýzy, ktoré by mali potvrdiť doplatok či preplatok za privatizáciu. Predaj elektrární uzatvorilo Slovensko definitívne v apríli 2006, kedy s talianskym Enelom podpísalo transakčné dokumenty. Doteraz však túto vec neuzatvorili. Ostatne odkázal rezort hospodárstva talianskemu partnerovi, že za privatizáciu očakáva doplatok 200 miliónov eur. Aké analýzy v tejto veci má taliansky Enel, zatiaľ nie je známe. Rokovania o uzavretí privatizácie nechcú komentovať.

Nulový variant

Ukončenie privatizácie začala riešiť ešte prvá vláda Roberta Fica. Jeho vtedajší vládny kabinet dal ministrovi hospodárstva Ľubomírovi Jahnátkovi úlohu. Minister mal do konca novembra 2009 podpísať a uzatvoriť dodatok k zmluve o predaji 66-percentného podielu Slovenských elektrární talianskej spoločnosti Enel a tým definitívne ukončiť proces privatizácie. Minister vláde predložil v októbri 2009 návrh, ako sa s Enelom vyrovnať. Pracovný názov spomínaného návrhu bol „Nulový variant“. Minister Jahnátek totiž navrhol vládnemu kabinetu, aby súhlasil s tým, že štát nebude žiadať doplatok za elektrárne, pričom Enel sa taktiež vzdá svojich dodatočných finančných nárokov. Janátek vtedy tvrdil, že prijatím takéhoto návrhu ušetrí štát 193 miliónov eur. Podľa Jahnátka totiž Enel mohol na základe privatizačných zmlúv podpísaných pri predaji elektrární získať spomínanú sumu. Tá sa podľa ministra mala skladať z dodatočného ocenenia majetku Slovenských elektrární vo výške zhruba 80 miliónov eur. Zvyšok mali tvoriť prostriedky, ktoré elektrárne v minulosti poskytli na činnosť Združenia Dunaj.

Národniari boli proti

S nulovým variantom však nesúhlasili ministri za SNS. Osobitne ich predseda Ján Slota. „Je nepochopiteľné hovoriť o nejakom nulovom variante a fiktívnej pohľadávke Vodohospodárskej výstavby vo výške 3,6 miliardy korún. Jej započítanie sa mi javí ako virtuálne nakreslenie miliárd na stenu a myslíme si, že to vymeníme za niečo, čo má hodnotu. Vyjadrujem len určité rozčarovanie nad tým, že sa k niečomu takému pristúpilo. Dali sme osem žalôb na Enel. Ide sa to teraz prehodnocovať? Nerozumiem tomu,“ povedal vtedy Slota pre agentúru SITA. Nepomohlo ani rokovanie koaličnej rady, dokonca ani stretnutie medzi Ficom a Slotom. O výsledkoch rokovania medzi štyrmi očami obaja predstavitelia nechceli informovať, Slota si však stál za svojim. Keďže v roku 2010 sa blížili parlamentné voľby, problém s konečnou sumou za elektrárne sa načas zamietol pod koberec.

Znova to má na starosti Ficova vláda

V roku 2012 sa dostala k moci znova vláda Roberta Fica. Tentoraz jednofarebná, bez koaličných partnerov. Čakalo sa teda, že sa na stôl znova dostane nulový variant. SNS bola z hry von a vyzeralo to tak, že Taliani s týmto variantom nemajú problém, takže tomu nič nebránilo. No nestalo sa. Ministerstvo hospodárstva pod vedením Tomáša Malatinského sa k celému problému vyjadrilo až koncom roka 2012, čiže necelý rok po nástupe. Hovorca ministra Stanislav Jurikovič vtedy pre agentúru SITA povedal, že sa pokračuje v analyzovaní, či má Enel za kúpu slovenského dominantného výrobcu elektriny doplatiť, alebo mu má štát časť sumy vrátiť. Vytvorila sa pracovná skupina, ktorá mala celý problém nanovo rozlúsknuť. Termín si kompetentní radšej nedali. Na dlhú dobu nastalo v danej veci znova ticho.

Pavlis chce doplatok

Po necelých dvoch rokoch, zrejme ešte pracovná skupina vytvorená bývalým ministrom Malatinským, prišla s riešením. Ministerstvo hospodárstva vedené už ministrom Pavlom Pavlisom, oznámilo, že bude od Enelu žiadať za privatizáciu elektrární doplatok spomínaných 200 miliónov eur. Zatiaľ analýzu, ktorá by túto sumu zdôvodňovala, respektíve snažila sa priblížiť, ako na ňu prišli, nezverejnili.

Za koľko to predajú?

Nevysporiadanie sa za privatizáciu bude mať určite vplyv na konečnú cenu za predávaný podiel. Enel očakáva, že by mohol dostať za predávaný podiel Slovenských elektrární menej ako dve miliardy eur. Šéf Enelu Francesco Starace pred dvoma týždňami na výročnej tlačovej konferencii talianskej energetickej skupiny v Londýne totiž povedal, že predaj Slovenských elektrární je súčasťou balíka v objeme 2 mld. eur, ktoré chcú získať za aktíva, ktoré v súčasnosti Enel predáva v Amerike, v Taliansku a na Slovensku. Pri komentovaní hodnoty predávaného majetku na Slovensku finančný riaditeľ Enelu Alberto De Paoli povedal, že vyššie spomínaná suma už v sebe zahŕňa aj čistý dlh Slovenských elektrární vo výške 600 miliónov eur, ktorý bude v tomto roku ešte rásť pre dostavbu dvoch jadrových blokov v Mochovciach.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie EnelMH Ministerstvo hospodárstva SRSE Slovenské elektrárneVláda SR