EnBW za minulý rok vykázala čistú stratu 451 mil. eur

17. marca 2015 10:34

Tretia najväčšia nemecká energetická firma v minulom roku evidovala pokles zisku pred úrokmi, zdanením a odpismi o 2,6 % na 2,17 mld. eur.

Peniaze
Ilustračné foto David Castillo Dominici/freedigitalphoto

Firma EnBW, ktorá je treťou najväčšou nemeckou energetickou spoločnosťou, za minulý rok vykázala čistú stratu 451 mil. eur. V snahe o zníženie svojich dlhov spoločnosť ohlásila program predaja majetku v hodnote 2,7 mld. eur vrátane predaja jej 22,5-percentného podielu v nemeckej energetickej firme MVV a 32,5-percentného podielu v rakúskej EVN AG.

EnBW, ktorá 5,5 mil. zákazníkom dodáva elektrinu, plyn, vodu a služby súvisiace s energetikou, očakáva, že terajšia kríza v energetickom odvetví v tomto roku zníži jej prevádzkový zisk až o 5 %. Skupina uviedla, že jej zisk pred úrokmi, zdanením a odpismi (EBITDA) v tomto roku bude stagnovať alebo oslabí v rozsahu až do 5 % po tom, ako v roku 2014 klesol o 2,6 % na sumu 2,17 mld. eur.

Aj väčšie nemecké energetické firmy E.ON a RWE minulý týždeň zverejnili pesimistické prognózy pre rok 2015. Obe očakávajú, že ich zisky oslabia vzhľadom na nízke veľkoobchodné ceny elektriny, ktoré spôsobujú straty mnohým elektrárňam využívajúcim ako palivo uhlie a plyn.

Odporúčané článkyČo si o tom myslíte?