EnBW kupuje podiel firmy ENI v ich spoločnom podniku

11. júla 2014 12:34

Nemecká energetická firma od talianskeho partnera odkúpi 50-percentný podiel v spoločnom podniku zaoberajúcom sa distribúciou plynu.

ENI
Taliansko chce začať do konca roka s predajom štátnych aktív, pričom získané prostriedky plánuje použiť na redukciu verejného dlhu. eni.com

Nemecká energetická spoločnosť EnBW oznámila, že kúpi 50-percentný podiel, ktorý vlastní talianska firma Eni v ich spoločnom podniku zaoberajúcom sa distribúciou plynu. EnBW tak získa plné vlastníctvo aktíva, od ktorého očakáva, že bude produkovať stabilné výnosy v nadchádzajúcich rokoch. Firma EnBW zároveň v piatok uviedla, že obe strany sa dohodli, že nebudú zverejňovať kúpnu cenu. Zdroje oboznámené s problematikou pre Reuters už vo štvrtok večer uviedli, že EnBW a Eni sa dohodli na transakcii s tým, že hodnota podielu je vyše 150 mil. eur.

„EnBW realizuje svoju stratégiu prostredníctvom výrazného rozšírenia svojej pozície v oblasti dodávok a prepravy plynu a má v úmysle ďalej rásť,“ konštatoval vo vyhlásení generálny riaditeľ EnBW Frank Mastiaux. Za situácie, keď sú na akciových trhoch turbulencie a úrokové sadzby sú nízke, sa energetické firmy snažia kupovať bezpečnejšie aktíva, ako sú distribučné siete elektriny a plynu.

EnBW kúpi 50 % podiel, ktorý ešte nevlastní v podniku EnBW Eni Verwaltungsgesellschaft mbH založenom v roku 2002. Ide o spoločný podnik, ktorý tvorí plynárenská sieť Terranets BW GmbH a dodávateľ plynu Gasversorgung Sueddeutschland (GVS). Terranets, ktorý prevádzkuje dvetisíckilometrový systém plynovodov v Bádensku-Württembersku, a GVS vlani spoločne dosiahli tržby v sume 1,7 mld. eur.Čo si o tom myslíte?