Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
SEPS SED
Budova SED v Žiline. SEPS
10. augusta 2016 15:53 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

Elektroenergetický dispečing modernizuje informačný systém

Nový centrálny riadiaci informačný systém Slovenského elektroenergetického dispečingu dodá spoločnosť INDRA Slovakia za 17,5 mil. eur.

Slovenský elektroenergetický dispečing (SED), ktorý je jedným z pracovísk spoločnosti Slovenská elektrizačná prenosová sústava (SEPS), a.s., bude mať nový centrálny riadiaci informačný systém (RIS). Aktuálne využívané systémy sú podľa šéfa sekcie riadenia SED Slovenskej elektrizačnej prenosovej sústavy Františka Pecha v prevádzke už vyše 10 rokov a bolo nevyhnutné ich nahradiť modernejšími technológiami.

„Ide o rozsiahle a komplikované celky, čomu je úmerná aj ich cena. Táto špecifická a jedinečná zákazka si vyžadovala aj náročný proces obstarávania. Po niekoľkých rokoch príprav a realizácie  medzinárodného tendra dôjde v priebehu najbližších 30 mesiacov  k výmene  starého riadiaceho informačného systému za nový počas nepretržitého dispečerského riadenia prenosovej sústavy,“ uviedol Pecho. RIS, v ktorom sa zbierajú údaje o stave monitorovaných objektov prenosovej sústavy,  informuje dispečerov o každej anomálii a generuje alarmy, ak sú niektoré parametre na úrovni limitných hodnôt.

Medzinárodný tender na obstarávanie riadiaceho informačného systému bol zverejnený v Úradnom vestníku Európskej únie a vo Vestníku verejného obstarávania. Po ukončení tendra boli 9. augusta 2016  podpísané zmluvy o dielo s víťazom súťaže, ktorý ponúkol najnižšiu cenu pri splnení všetkých stanovených podmienok, so spoločnosťou INDRA Slovakia. Cena realizácie zákazky je 17,5 mil. eur a za  technickú podporu RIS na 7 rokov zaplatí SEPS sumu 5,5 mil. eur. Dodávateľská spoločnosť INDRA je podľa SEPS svetovým lídrom v rozvoji komplexných technologických riešení v takých oblastiach, ako obrana a bezpečnosť, doprava a riadenie premávky, energetika a priemysel. Zamestnáva približne 37 000 odborníkov a má pobočky v 46 krajinách sveta.

Informačný systém RIS pozostáva z troch častí. Sú to hlavný systém, záložný systém a dispečerský tréningový simulátor. „Aktuálne je na limite prevádzkových schopností práve tento najdôležitejší nástroj pre riadenie elektrizačnej sústavy, ktorý bude v krátkom čase nahradený novým RIS, spĺňajúcim najnovšie technologické požiadavky. Ostatné nástroje sú priebežne inovované a môžeme konštatovať, že ich nedostatky sú priebežne odstraňované. Jedná sa napríklad o nástroje na prípravu prevádzky, vyhodnotenie prevádzky a manažérsky informačný systém, ako aj o ďalšie nástroje, ktoré pokrývajú služby v súvislosti s plnením si povinností voči partnerom doma aj v zahraničí,“ informuje SEPS.

Počas tejto pomerne komplikovanej výmeny riadiacich systémov bude musieť dispečing prevádzkovateľa prenosovej sústavy zvládnuť plynulý prechod na nový RIS, ktorý musí spĺňať aj európske legislatívne požiadavky. „Zároveň je potrebné spomenúť, že RIS SED je jedným z najdôležitejších prvkov kritickej infraštruktúry Slovenskej republiky. Pri modernizácii tohto systému je teda nevyhnutné brať do úvahy okrem komplikovaných funkčných požiadaviek aj súbor komplexných  bezpečnostných požiadaviek, ktoré sme ako prevádzkovateľ zo zákona povinní uplatniť, “ zdôraznil Pecho.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame