Elektrinu z plastu chcú vyrábať aj pri Nových Zámkoch

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Odpad
Ilustračné foto SITA

Spoločnosť BPS Zemné plánuje v obci Zemné postaviť energetické zariadenie za 2,5 miliónov eur. V ňom chce vyrábať elektrinu a teplo vďaka zhodnocovaniu plastových odpadov.

O výstavbu energetických zariadení, ktoré by mali vyrábať elektrinu vďaka zhodnocovaniu plastového odpadu, je záujem. A to najmä v Nitrianskom kraji. Svoj investičný zámer postaviť takýto energetický zdroj v Zlatých Moravciach ako prvá predložila štátnym orgánom na posúdenie spoločnosť WFF Drevotes. Nasleduje ju firma BPS Zemné. Tá chce zariadenie na zhodnocovanie plastových odpadov postaviť v obci Zemnné, neďaleko Nových Zámkov. „Výroba elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov energie, najmä z odpadov, je v posledných rokoch neuveriteľne vítaná, z dôvodu neustále zvyšujúceho sa množstva odpadov, ktorý sa uskladňuje len na skládkach,“ zdôvodnila svoje plány spoločnosť vo svojom investičnom zámere, ktorý už predložila na posúdenie vplyvov na životné prostredie (EIA).

Investícia za milióny eur

Do výstavby energetického zariadenia chce spoločnosť BPS Zemné investovať zhruba 2,5 milióna eur. Zariadenie plánuje vybudovať v priemyselnej časti obce Zemné. Zhruba 800 metrov od obytnej zóny obce. „Hlavným dôvodom umiestnenia prevádzky v tejto lokalite je perspektívne využitie paliva získaného zhodnotením plastových odpadov na kombinovanú výrobu elektrickej energie a tepla. Z hľadiska ochrany životného prostredia spočíva prínos realizácie predkladaného zámeru v rozšírení možnosti energetického zhodnocovania plastov, v diverzifikácii zdrojov elektrickej energie a využívania obnoviteľných zdrojov energie,“ uviedla firma v zámere.

S výstavbou chce investor začať už v druhom polroku tohto roka. V tomto roku by sa malo začať aj s prevádzkou energetického zariadenia, v ktorom by sa malo ročne vyrobiť necelých päť tisíc megawatthodín elektriny. Elektrickú energiu investor použije na pokrytie vlastnej spotreby, prípadne ju predá energetickým rozvodným závodom. Vzniknuté teplo využije spoločnosť na kúrenie a ohrev teplej úžitkovej vody.

Ide o „bezkomínový“ technologický proces

Ročne by sa malo v zariadení spracovať vyše 2 tisíc ton odpadu. Plastový odpad sa v zariadení bude spracovávať technológiou katalytickej depolymerizácie. Vďaka tejto technológii sa plasty thermo-katalytickou úpravou premenia na tekutý palivový komponent, ktorého vlastnosti sú porovnateľné s ultra ľahkým vykurovacím olejom. „Uvedený produkt môže byť použiteľný na výrobu tepla alebo elektrickej energie, respektíve na kombinovanú výrobu tepla a elektrickej energie,“ uvádza investor v posudzovanom zámere. Vzniknutý palivový komponent môže byť taktiež využitý na výrobu klasických ropných produktov. Proces zhodnocovania plastového odpadu bude prebiehať pri normálnom atmosférickom tlaku, pri teplote približne 420 celziových stupňov a za prítomnosti katalyzátora. Pri procese nebude dochádzať k horeniu. „Takže technológia neprodukuje škodlivé emisie a nemá negatívny vplyv na životné prostredie, ako to môže byť pri spaľovaní odpadov. Tento proces nie je možné v žiadnom prípade označiť za spaľovanie odpadov. Ide o uzavretý „bezkomínový“ technologický proces, ktorý sekundárne neprodukuje žiadny ďalší odpad,“ zdôraznil investor vo svojom zámere.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia