Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Cena energií Energetika všeobecne elektrina emisie
Ilustračné foto pixabay
21. marca 2018 13:13 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

Elektrina na burzách je lacnejšia ako koncom vlaňajška

Aj pri veľkoobchodných cenách zemného plynu badať na burze mierny pokles.

Veľkoobchodné ceny elektriny na pražskej burze od nového roku klesajú. Ako vyplýva z aktuálnych údajov zverejnených Úradom pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO), cena jedného druhu elektriny sa na burze ku koncu februára pohybovala na úrovni 40 eur a druhého typu elektriny na úrovni zhruba 36 eur za megawatthodinu. V porovnaní s koncom vlaňajška však ide o pokles veľkoobchodných cien elektriny, keďže oba typy elektriny dosahovali úroveň zhruba 43 až 44 eur za megawatthodinu.

Slovenský regulátor pri výpočte priemerných maximálnych cien elektriny na tento rok počítal s cenou silovej elektriny na úrovni 32 eur za megawatthodinu. Pri stanovení tohtoročnej koncovej ceny elektriny pracoval regulačný úrad s aritmetickým priemerom denných cien druhého typu silovej elektriny na pražskej burze v prvom polroku minulého roka. Veľkoobchodná cena tohto typu elektriny bola v prvom polroku minulého roka na úrovni od približne 30 eur do 32 eur za megawatthodinu. Veľkoobchodná cena prvého typu elektriny sa pohybovala od zhruba 33 eur do 36 eur za megawatthodinu.

Ceny zemného plynu na burze sú pokojnejšie. Od začiatku roka badať ich mierny pokles. Priemerná cena NCG, ktorá vstupuje do regulovanej ceny za dodávku plynu, bola podľa údajov European Energy Exchange (EEX) ku koncu februára na úrovni zhruba 17 eur za megawatthodinu. Ku koncu minulého roka a začiatkom tohto roka bola vo výške 17,25 eura za megawatthodinu. Regulačný úrad pri stanovovaní priemerných maximálnych cien plynu počítal s veľkoobchodnou cenu plynu 16,9 eura za megawatthodinu.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame