Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Cena energií Energetika všeobecne elektrina emisie
Ilustračné foto pixabay
16. augusta 2016 12:04 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skSITA

Elektrina aj emisné povolenky na trhoch zdraželi

Trhové ceny elektriny vzrástli. Cena ročného nemeckého kontraktu posilnila o 3,25 % a uzavrela minulý týždeň na hodnote 27 eur za megawatthodinu. Ako informoval portfólio manažér spoločnosti Virtuse Energy Ladislav Vincenc, za rastom trhových cien elektriny treba hľadať rast cien ropy a uhlia.

Rast cien ropy zvýšil aj trhové ceny emisných povoleniek. Tie uzavreli minulý týždeň na hodnote 4,89 eura za tonu, čo predstavuje nárast o 3,5 %. „Čo ale negatívne pôsobilo na povolenky EUA, boli variabilné marže uhoľných elektrární. Tie sa nachádzali na historicky najnižších hodnotách, pod jedným eurom, čo odradzuje elektrárne predávať elektrinu a dokúpiť tak príslušné povolenky,“ dodala analytička a obchodníčka firmy Virtuse Energy Libuša Révészová, ktorá očakáva tento týždeň na trhu s emisnými povolenkami neutrálny vývoj.

Skupina Virtuse Group, do ktorej patrí aj Virtuse Energy, je medzinárodná energetická skupina pôsobiaca v 22 krajinách Európy a Ázie. V obchodovaní s emisiami patrí medzi najväčších maklérov v strednej a východnej Európe a ako prvá zahraničná spoločnosť sa podieľa na rozvoji emisného trhu v Číne. Spoločnosť poskytuje služby v oblasti zelenej energie najmä priemyselným klientom. Na veľkoobchodných trhoch obchoduje pre svojich zákazníkov elektrinu a je členom hlavných energetických búrz v Európe a Ázii. Virtuse Group sa taktiež zaoberá investíciami do výroby elektrickej energie predovšetkým z obnoviteľných zdrojov.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame