Elektrina aj emisné povolenky na trhoch zdraželi

16. augusta 2016 12:04
SITA

Cena ročného nemeckého kontraktu posilnila o 3,25 % a uzavrela minulý týždeň na hodnote 27 eur za megawatthodinu.

Cena energií Energetika všeobecne elektrina emisie
Ilustračné foto pixabay

Trhové ceny elektriny vzrástli. Cena ročného nemeckého kontraktu posilnila o 3,25 % a uzavrela minulý týždeň na hodnote 27 eur za megawatthodinu. Ako informoval portfólio manažér spoločnosti Virtuse Energy Ladislav Vincenc, za rastom trhových cien elektriny treba hľadať rast cien ropy a uhlia.

Rast cien ropy zvýšil aj trhové ceny emisných povoleniek. Tie uzavreli minulý týždeň na hodnote 4,89 eura za tonu, čo predstavuje nárast o 3,5 %. „Čo ale negatívne pôsobilo na povolenky EUA, boli variabilné marže uhoľných elektrární. Tie sa nachádzali na historicky najnižších hodnotách, pod jedným eurom, čo odradzuje elektrárne predávať elektrinu a dokúpiť tak príslušné povolenky,“ dodala analytička a obchodníčka firmy Virtuse Energy Libuša Révészová, ktorá očakáva tento týždeň na trhu s emisnými povolenkami neutrálny vývoj.

Skupina Virtuse Group, do ktorej patrí aj Virtuse Energy, je medzinárodná energetická skupina pôsobiaca v 22 krajinách Európy a Ázie. V obchodovaní s emisiami patrí medzi najväčších maklérov v strednej a východnej Európe a ako prvá zahraničná spoločnosť sa podieľa na rozvoji emisného trhu v Číne. Spoločnosť poskytuje služby v oblasti zelenej energie najmä priemyselným klientom. Na veľkoobchodných trhoch obchoduje pre svojich zákazníkov elektrinu a je členom hlavných energetických búrz v Európe a Ázii. Virtuse Group sa taktiež zaoberá investíciami do výroby elektrickej energie predovšetkým z obnoviteľných zdrojov.

Odporúčané článkyČo si o tom myslíte?