Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Cvičenie
Zneškodnenie páchateľa, ktorý narušil objekt elektrickej stanice Križovany nad Dudváhom. SITA
6. októbra 2015 14:09 ElektrinaAktuality od vEnergetikeSITA

Elektrickú stanicu Križovany napadli teroristi

Slovenská elektrizačná prenosová sústava uskutočnila v elektrickej stanici Križovany nad Dudváhom bezpečnostné cvičenie. Cieľom bolo preveriť funkčnosť a koordináciu činností všetkých hlavných zložiek integrovaného záchranného systému a zamestnancov spoločnosti SEPS v krízovej situácii.

Elektrická stanica v Križovanoch nad Dudváhom čelila teroristickému útoku. Išlo však len o bezpečnostné cvičenie akciovej spoločnosti Slovenská elektrizačná prenosová sústava (SEPS). Cieľom bezpečnostného cvičenia bolo preveriť funkčnosť a koordináciu činností všetkých hlavných zložiek Integrovaného záchranného systému SR a zamestnancov spoločnosti SEPS v krízovej situácii. „Účelom týchto bezpečnostných cvičení je odskúšanie koordinácie všetkých prvkov integrovaného záchranného systému, to znamená policajného zboru, hasičského a záchranného zboru, záchrannej zdravotnej služby či chemických laboratórií tak, aby bol v prípade potreby zabezpečený efektívny zásah,“ povedal predseda predstavenstva SEPS Miroslav Stejskal.

Hrozí výpadok elektriny

Pri narušení objektu elektrických staníc hrozí rozsiahly výpadok elektriny, a tým veľká hospodárska škoda. „Musíme byť pripravení na to, aby sme vedeli predchádzať takýmto situáciám,“ dodal Stejskal. Spoločnosť SEPS už musela čeliť jednému narušeniu ich objektu. „Pred pár rokmi sme zaznamenali v objekte elektrickej stanice v Spišskej Novej Vsi reálny útok. Našťastie toto narušenie bolo veľmi amatérske takže nedošlo k nejakým škodám, ani k prerušeniu dodávok elektriny,“ doplnil Stejskal.

Nielen narušitelia, ale aj príroda

Šéf slovenského prevádzkovateľa elektrickej prenosovej sústavy uviedol, že takéto bezpečnostné cvičenia sú v súčasnej dobe veľmi potrebné. „Sme si vedomí toho, že pravdepodobnosť takýchto udalostí aj vzhľadom na situáciu vo svete, ktorú každý sleduje, narastá,“ konštatoval Stejskal, ktorý upozornil, že podobné cvičenia na elektrických staniciach sa vykonávajú aj preto, aby zložky integrovaného záchranného systému vedeli zasiahnuť aj pri prírodných katastrofách.

Veľvyslanci z OBSE

Pozvanie na bezpečnostné cvičenie v elektrickej stanici v Križovanoch nad Dudváhom prijali aj veľvyslanci pri Organizácii pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE). Predstaviteľov OBSE pozvala na Slovensko slovenská veľvyslankyňa pri OBSE Oľga Algayerová. Chcela ich bližšie oboznámiť s možnosťami a potenciálnymi kapacitami našej krajiny v súvislosti s uvažovaným vybudovaním školiaceho a výcvikového centra pre elektroenergetickú infraštruktúru pre krajiny OBSE v Lešti. „Na akcii sa zúčastnilo 21 veľvyslancov OBSE. Predstavili sme im, ako také stredisko by mohlo fungovať. Slovensko má ambíciu založiť stredisko, ktoré by slúžilo v oblasti energetickej bezpečnosti všetkým krajinám OBSE. Veríme, že máme už medzinárodnú podporu a zostáva nám tento projekt už len zrealizovať,“ uzavrela Algayerová.

Pozrite si fotky z cvičenia:

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies