Elektrické vedenia na Slovensku čakajú miliónové investície, avizujú energetici

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
elektrikár, elektrina
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Elektrické vedenia na Slovensku čakajú miliónové investície. Slovenská elektrizačná prenosová sústava (SEPS), ktorá prevádzkuje elektrizačnú prepravnú sieť, plánuje v horizonte desiatich rokov investície vo výške 615 miliónov eur.

Banner, SPP

Ako vyplýva z údajov spoločnosti SEPS, ktoré má agentúra SITA k dispozícii, celkovo plánuje prevádzkovateľ prenosovej sústavy počas desiatich rokov realizovať viac ako 150 investičných projektov. Najviac peňazí by si mal vyžiadať investičný projekt výstavby dvakrát 400 kilovoltového vedenia Bystričany – Križovany za vyše 54 miliónov eur.

Zásadné rozhodnutia

Necelá polovica z plánovaných investícií by mala smerovať na výstavbu a rekonštrukciu nových vnútroštátnych elektrických vedení a elektrických staníc.

„Budovanie nových vedení už iba na napäťovej úrovni 400 kilovoltov patrí medzi naše zásadné a dlhodobé rozhodnutia. Stále totiž platí, že prenosová sústava na napäťovej úrovni 220 kilovoltov postupne stráca svoj význam,“ uviedla spoločnosť SEPS vo svojom desaťročnom pláne rozvoja.

Na diaľkové riadenie a transformáciu prenosovej a distribučnej sústavy chce firma SEPS vynaložiť do konca roka 2029 viac ako štvrtinu z plánovaných investícií.

„Pri prechode z 220 kilovoltových vedení na 400 kilovoltové dochádza k výraznej modernizácii elektrických staníc. Všetky takéto rekonštruované elektrické stanice už budujeme ako moderné, bezobslužné a diaľkovo riadené zariadenia s využitím osvedčených najmodernejších riešení a technológií,“ doplnila SEPS.

Cezhraničné vedenia

Viac ako desatina z celkových investícií by mala smerovať na výstavbu cezhraničných elektrických vedení. „Smerom na zahraničie je našou dlhodobou prioritou výstavby nových 400 kilovoltových prepojení do Maďarska,“ dodala SEPS.

Všetky investície si štátna firma SEPS (100-percentným vlastníkom je Ministerstvo financií SR – poz. red.) naplánovala preto, aby zabezpečila bezpečný a spoľahlivý prenos elektriny smerom od výrobcu k zákazníkovi.

„Musíme dokázať adekvátne reagovať na vývoj v zahraničí ako aj doma tak, aby v každom okamihu bolo zabezpečené bezpečné a spoľahlivé zásobovanie elektrinou. Túto strategickú úlohu je možné v dlhodobom horizonte naplniť len správnymi rozhodnutiami pri rozvoji prenosovej sústavy,“ konštatovala firma SEPS.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie MF Ministerstvo financií SR