Elektrárni v Novákoch vdýchnu nový život

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Elektráreň Nováky
Areál závodu Elektrárne Nováky. Zdroj: seas.sk

Tepelná elektráreň v súčasnosti nespĺňa environmentálne limity, ktoré o dva roky bude musieť bezpodmienečne na príkaz Bruselu dodržiavať. Čaká ju preto modernizácia za desiatky miliónov eur.

Tepelnú elektráreň v Novákoch čakajú krajšie zajtrajšky. Slovenské elektrárne, ktoré tento energetický zdroj prevádzkujú, sa totiž nakoniec rozhodli pre jej rekonštrukciu. Elektrárni na Hornej Nitre, ktorá vyrába elektrinu zo slovenského uhlia už viac ako 60 rokov, pritom reálne hrozil pomalý zánik. Elektráreň totiž v súčasnosti nespĺňa environmentálne limity, ktoré o dva roky bude musieť bezpodmienečne na príkaz Bruselu dodržiavať. Bez realizácie plánovaných investičných projektov by tak elektráreň nemala šancu na prežitie.

Do vynovenia pôjdu desiatky miliónov

Slovenské elektrárne, v ktorých 66-percentný podiel drží talianska energetická skupina Enel, vyčlenili na investície do svojich dvoch tepelných elektrární v Novákoch a vo Vojanoch desiatky miliónov eur. Riaditeľ medzinárodnej divízie Enelu Carlo Tamburi na výročnej tlačovej konferencii v Ríme spresnil túto sumu na zhruba 75 miliónov eur. Len malá časť z toho má ísť do Vojan. Väčšina prostriedkov sa tak použije na projekty v Novákoch. Do čiernouhoľných elektrární na Zemplíne totiž už slovenský dominantný výrobca elektriny investoval nemalé prostriedky, keďže tam realizoval projekt na spoluspaľovanie biomasy a kompletne zrekonštruoval piaty blok.

Začnú už v tomto roku

Elektrárne neváhajú. S realizáciou prvých projektov začnú už v tomto roku. Pripravená je napríklad generálna oprava fluidného kotla a oboch turbogenerátorov na prevádzke ENO A a modernizácia ich riadiaceho systému. V tomto roku sa začne aj s rekonštrukciou prvého a druhého bloku ENO B. „Dôležitým projektom budú práce na prevádzke zauhľovania, ktoré zvýšia bezpečnosť vo výbušnom prostredí. Cieľom je eliminácia možného výbuchu zmesi horľavého prachu rozptýleného vo vzduchu,“ uvádzajú Slovenské elektrárne vo svojom podnikovom mesačníku. Rekonštrukciu čakajú aj 110 kilovoltové rozvodne. Slovenské elektrárne nezabúdajú ani na životné prostredie. V tomto roku plánujú sanáciu dočasného odkaliska. Pokračovať budú taktiež sanáciou znečistených zemín na mazutovom hospodárstve prvého a druhého bloku ENO B. „V rámci modernizácie blokov sa musia realizovať technické opatrenia na splnenie nových emisných limitov oxidov dusíka, tuhých znečisťujúcich látok a oxidu siričitého SO2 stanovených EÚ od 1. januára 2016,“ konštatujú elektrárne.

Štát sa jej vzdať nechce

O budúcnosť tepelných blokov v Novákoch sa zaujíma aj štát. Ten sa elektrárne v Novákoch nechce vzdať. Novácka tepelná elektráreň totiž spaľuje uhlie dobývané v Hornonitrianskych baniach, čím sa tak nepriamo respektíve priamo zachraňujú pracovné miesta pre zhruba 4 500 baníkov. Podľa analýzy ministerstva hospodárstva elektráreň v Novákoch by mala spaľovať slovenské uhlie do roku 2035. Aj aktuálny návrh Energetickej politiky počíta s podporou baníctva zo strany štátu aj v ďalších rokoch. Ťažba uhlia zo slovenských baní a výroba elektriny z tohto uhlia v Elektrárni Nováky však nie je komerčne životaschopná a v súčasnosti je podporovaná cez mechanizmus všeobecného hospodárskeho záujmu. Aj keď má nútená výroba elektriny z domáceho hnedého uhlia negatívny dopad na koncové ceny elektriny, ktorú platia všetci odberatelia, žiadna vláda sa zatiaľ neodvážila zrušiť všeobecno-hospodársky záujem štátu v tejto veci.

S výstavbou začali po druhej svetovej vojne

Výstavba Elektrárne Nováky, časť ENO A, začala v roku 1949 a prvý z turbogenerátorov uviedli do prevádzky v roku 1953. Kombinovaný výkon ENO A je 78 megawattov. V rokoch 1963 až 1976 postavili štyri bloky ENO B, každý má výkon 110 megawattov a okrem hnedého uhlia v posledných rokoch prešli aj na spaľovanie drevnej štiepky. Tepelné elektrárne so sídlom v Zemianskych Kostoľanoch okrem výroby a dodávky elektrickej energie zabezpečujú aj dodávku horúcej vody na vykurovanie miest Prievidza, Nováky a Zemianske Kostoľany. Elektrárne pracujú v elektrizačnej sústave v základnom a pološpičkovom režime. Svojím inštalovaným výkonom 518 megawattov predstavujú približne 9 % inštalovaného výkonu spoločnosti Slovenské elektrárne.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie SE Slovenské elektrárne