Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Atómová elektráreň Mochovce
Atómová elektráreň Mochovce SITA
23. septembra 2018 12:09 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skvEnergetike.sk/SITA

Elektrárne zvyšujú bezpečnosť mochoveckých blokov

Elektrárne sa chystajú zvýšiť seizmickú odolnosť nosnej konštrukcie objektu dieselgenerátovej stanice slúžiacej v prípade potreby pre prvý a druhý blok Atómovej elektrárne Mochovce.

Slovenské elektrárne (SE) pokračujú vo zvyšovaní bezpečnosti svojich existujúcich jadrových blokov. Najnovšie plánujú zvýšiť seizmickú odolnosť nosnej konštrukcie objektu s dieselgenerátovej stanice slúžiacej v prípade potreby pre prvý a druhý blok Atómovej elektrárne Mochovce. Ministerstvo životného prostredia SR už začalo správne konanie vo veci. „Plánovanými zmenami sa zabezpečí celková stabilita a bezporuchová prevádzka stanice počas a po zemetrasení,“ uviedli Slovenské elektrárne v oznámení o navrhovanej zmene.

Elektrárne seizmicky zodolnia konštrukciu dieselgenerátovej stanice tak, aby sa zaťaženie zo zemetrasenia bezpečne prenieslo z nadzemných konštrukcií celého objektu do jej základov. V rámci projektu sa stužia obvodové steny, seizmicky zodolnia káblové lávky, zosilní sa strecha budovy, postavia nové betónové konštrukcie. Dieselgenerátorová stanica slúži ako náhradný zdroj elektrickej energie pre jadrové bloky.

Objekty v areáli Atómovej elektrárne Mochovce už v súčasnosti spĺňajú kritériá ochrany pred možným zemetrasením. „Pri zachovaní pôvodného stavu a nezrealizovaní investičného projektu vzniká riziko nesplnenia odporúčaní Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu na dochladenie a odvod zostatkového tepla po seizmickej udalosti z dôvodu znefunkčnenia technologických komponentov,“ konštatoval slovenský dominantný výrobca elektriny.

Na juhu Slovenska, medzi Nitrou a Levicami, sa nachádzajú štyri bloky Atómových elektrární Mochovce. Prvý blok mochoveckej elektrárne dodáva elektrickú energiu do siete od leta 1998, druhý blok od konca roka 1999. Každý má výkon 471 megawattov. Dva bloky Atómovej elektrárne Mochovce ročne dodajú do siete okolo 7 miliónov megawatthodín elektriny, čo pokrýva viac ako štvrtinu spotreby elektriny na Slovensku. Tretí a štvrtý blok sú v súčasnosti dostavované.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame