Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Elektráreň Nováky
Areál závodu Elektrárne Nováky seas.sk
28. februára 2017 13:31 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

Elektrárne ukončili testovaciu prevádzku na treťom bloku tepelnej elektrárne v Novákoch

Vykonané emisné merania a monitoring spalín budú slúžiť ako podklad pre detailnú analýzu investičných a prevádzkových nákladov.

(Aktualizované o reakciu poslanca za SaS Karola Galeka v štvrtom odseku)

Testovanie prevádzky na treťom bloku Elektrárne Nováky je už minulosťou. Slovenské elektrárne totiž v utorok v súlade s harmonogramom schváleným v novembri minulého roku ukončili prevádzkový pokus.„Vykonané emisné merania a monitoring spalín budú slúžiť ako podklad pre detailnú analýzu investičných a prevádzkových nákladov zameranú na posúdenie možnosti vzniku takzvanej náhradnej spaľovacej jednotky, ktorá by sa používala v prípade výpadku alebo odstavenia prvého a druhého bloku,“ informovali Slovenské elektrárne.

Slovenský dominantný výrobca elektriny si je vedomý, že prípadné vytvorenie náhradnej spaľovacej jednotky bude môcť byť realizované iba na základe príslušných rozhodnutí orgánov na úseku ochrany životného prostredia a pri plnení emisných limitov. Testovanie prevádzky na treťom bloku realizovali Hornonitrianske bane Prievidza. Generálny riaditeľ hornonitrianských baní Peter Čičmanec tvrdil, že blok majú k dispozícii len na prevádzkovú skúšku na štyri mesiace s cieľom hľadať náhradný prevádzkový zdroj, ktorý by plnil emisné limity Európskej únie.

Už koncom minulého roka opozičná strana SaS podala v súvislosti s prevádzkou tretieho bloku elektrárne v Novákoch trestné oznámenie pre negatívny vplyv na zdravie ľudí a životné prostredie, ktoré malo so sebou spaľovanie uhlia v bloku B3 prinášať. Podľa jej poslancov bolo testovanie bez potrebných osvedčení. Podľa SaS bol tretí blok opäť v prevádzke, aj keď nikdy nesplnil a neplnil nové emisné limity, nebola na ňom vykonaná žiadna úprava, k jeho opätovnému spusteniu nebolo žiadne konanie a neexistujú povolenia.

Poslanec NR SR za SaS a tímlíder strany pre energetiku Karol Galek tvrdí, že prevádzka tretieho bloku elektrárne v Novákoch nebola skúšobná. Odvoláva sa na oficiálne čísla Slovenských elektrární za posledné tri mesiace. „Išlo o plnú prevádzku. Takmer 1 500 hodín je maximálny počet hodín za jeden celý kalendárny rok, keď zariadenie bez splnenia limitov mohlo byť v prevádzke,“ uviedol Galek s tým, že on za tým vidí peniaze. „Výroba nebola na nič iné, len na to, aby sa nalialo viac ako 12 miliónov eur, ktoré chýbali na splnenie cieľa dotácií. Ak by nebol spustený tretí blok, nepodarilo by sa to. Avšak my reálne túto energiu nepotrebujeme, nikto ju nechce a škodí zdraviu, životnému prostrediu i peňaženkám,“ konštatoval Galek.

Premiér Robert Fico označil aktivity strany SaS zamerané proti prevádzke tretieho bloku nováckej tepelnej elektrárne za útok proti baníctvu na Slovensku. Išlo podľa neho o politicky cielený útok so zámerom vytvoriť v spoločnosti sociálne napätie.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame