Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
SE Vojany
Od nového roka vypnú Slovenské elektrárne prvý a druhý blok vo Vojanoch, ktoré sú pripojené do distribučnej sústavy. seas.sk
3. júna 2015 13:43 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

Elektrárne optimalizujú. Vo Vojanoch budú prepúšťať.

Slovenské elektrárne však plánujú prevádzkovať tepelnú elektráreň vo Vojanoch na východe Slovenska naďalej prevádzkovať.

V Elektrárňach Vojany na východnom Slovensku sa bude prepúšťať. „Elektráreň Vojany avizovala postupné prepúšťanie zamestnancov vo viacerých fázach do konca roka 2015,“ informovala hovorkyňa Ministerstva hospodárstva SR Miriam Žiaková po stretnutí ministra financií a dočasne povereného ministra hospodárstva Petra Kažimíra s predstaviteľom odborovej organizácie Elektrárne Vojany Jánom Topoľským.

Nevie sa koľko ľudí príde o prácu

Koľko zamestnancov by malo prísť o prácu, však ministerstvo hospodárstva, ktoré je 34-percentným akcionárom Slovenských elektrární prevádzkujúcich aj Elektrárne Vojany, nekonkretizovalo. „Po vzájomnom oboznámení sa so situáciou v elektrárni Vojany sa obe strany dohodli, že téma ďalšieho fungovania elektrárne vo Vojanoch a hľadanie riešenia, aby jej prevádzka nemusela byť postupne odstavená, budú predmetom pripravovaných spoločných rokovaní predstaviteľov akcionárov, ktoré by sa mali uskutočniť v krátkom časovom horizonte,“ konštatovala Žiaková.

Musia optimalizovať, prevádzka bude pokračovať

Slovenské elektrárne plánujú aj naďalej prevádzkovať vojanskú elektráreň. Nevylúčili však, že istú optimalizáciu vykonajú. „Prebieha nepretržitá optimalizácia, ktorá zahŕňa outsourcing zamestnancov s cieľom zabezpečiť udržateľnú a ekonomicky perspektívnu prevádzku,“ reagovala hovorkyňa Slovenských elektrární Janka Burdová. Slovenské elektrárne investovali do modernizácie a ekologizácie tepelných elektrární Vojany v rámci projektov na zvýšenie efektívnosti a optimalizáciu činností elektrárne milióny eur. „Avšak veľmi nepriaznivý vývoj na trhu, spolu s trvalým poklesom veľkoobchodnej ceny elektriny a ďalšími zaťaženiami prostredníctvom dodatočných regulačných poplatkov za vyrobenú elektrinu vytvára ťažké prostredie na prevádzkovanie elektrárne, ktorá je naplno vystavená riziku bez akejkoľvek externej pomoci,“ konštatovala Burdová.

Upozornil na to poslanec

Ako prvý zverejnil informácie o prepúšťaní vo Vojanoch poslanec NR SR za Most-Híd Elemér Jakab. Ten v sobotu pre agentúru SITA povedal, že napriek modernizácii a investíciám sa čoraz častejšie hovorí o odstavení elektrární vo Vojanoch. Zároveň zdôraznil, že Elektrárne Vojany sú jedným z najvýznamnejším zamestnávateľov v regióne južného Zemplínu, pričom dávajú prácu vyše štyrom stovkám ľudí. Odstavenie elektrární by preto podľa Jakaba malo pre tento región doslova katastrofálne následky.

Závod Elektrárne Vojany sa nachádza na východnom Slovensku v okrese Michalovce. Pozostáva z dvoch energetických výrobní. Čiernouhoľnej Elektrárne Vojany I (4×110 megawattov) a Elektrárne Vojany II (4 x 110 megawattov) na palivo zemný plyn, ktorá je odstavená mimo prevádzky. Od roku 2009 na piatom a šiestom bloku Elektrárne Vojany I je do paliva pridávaná drevná štiepka. Elektrárne Vojany zabezpečujú dodávkou bázovej elektrickej energie spoľahlivosť prenosovej sústavy východného Slovenska a taktiež poskytujú pre elektrizačnú sústavu podporné služby, potrebné na udržanie kvalitatívnych ukazovateľov sústavy.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies