Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
NKÚ
Najvyšší kontrolný úrad SR SITA
21. apríla 2015 13:06 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

Elektrárne majú za sebou kontrolu z NKÚ

Protokolom s výsledkami kontroly sa najprv oboznámia poslanci parlamentu. NKÚ by mal protokol vo vyhradenom režime predložiť do Národnej rady SR do 20. mája.

Slovenské elektrárne si môžu na chvíľu vydýchnuť. Aspoň čo sa týka kontroly z Najvyššieho kontrolného úradu SR (NKÚ). Jeho inšpektori odišli z elektrární v piatok minulý týždeň. „V piatok sme na subjekte ukončili výkon kontroly. Od dnes prebieha spracovanie protokolu o výsledku kontroly,“ uviedol pre portál vEnergetike.sk riaditeľ odboru komunikácie a styku s verejnosťou NKÚ Lukáš Jasenec.

Zhruba päť mesiacov

Inšpektori sa v elektrárňach zdržali zhruba päť mesiacov. Posvietili si najmä na dostavbu tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce. Teraz ich čaká vypracovanie protokolu z vykonanej kontroly. „V nadväznosti na to prebehne oboznamovanie sa s výsledkami kontroly a námietkové konanie zo strany kontrolovaného subjektu,“ doplnil Jasenec.

Najprv parlament

Zatiaľ nie je jasné, kedy by sa mala s výsledkami kontroly oboznámiť aj verejnosť. Jasné je len to, že protokol s výsledkami kontroly v elektrárňach poputuje najprv do parlamentu.“Po dokončení protokolu bude listom predsedu zaslaný vo vyhradenom režime. Z našej strany by mohol byť predložený Národnej rady SR do 20. mája,“ uviedol Jasenec.

Zatiaľ všetko tajné

Kontrolný orgán sa k výsledkom kontroly nechcel bližšie vyjadriť. Ani nenaznačil, ako kontrola v súčasnosti ťažko skúšaných Slovenských elektrární dopadla. „V tomto štádiu, v akom je kontrola dnes, by sme neradi hovorili o jej výsledkoch, aj s prihliadnutím na vyššie uvedený režim,“ uzavrel Jasenec.

Kontrolu inicioval minister

Za celou kontrolou treba hľadať ministra hospodárstva Pavla Pavlisa. Ministrovi sa totiž nepáčilo neustále zvyšovanie rozpočtu pri dostavbe Mochoviec, ako aj posúvanie termínov dostavby dvoch mochoveckých blokov. Minister sa preto obrátil na predsedu parlamentu, aby poslancom predložil uznesenie, v ktorom požiadajú NKÚ o vykonanie kontroly v Slovenských elektrárňach. Poslanci koncom septembra uznesenie schválili. Kontrolóri z NKÚ sa podľa uznesenia mali zamerať na hospodárenie s finančnými prostriedkami v slovenskom dominantnom výrobcovi elektriny. Kontrola mala súvisieť s dostavbou dvoch mochoveckých blokov.

Tretí blok už o rok a pol?

Tretí mochovecký blok by mal byť podľa ostatných vyjadrení všetkých kompetentných definitívne dostavaný v novembri roku 2016 a štvrtý následne v roku 2017. Podľa pôvodných plánov sa však dostavba mala ukončiť v roku 2012, respektíve 2013. Neskôr Slovenské elektrárne, ktoré jadrové bloky dostavujú, aktualizovali termíny dostavby na roky 2014 a 2015. Dostavba mochoveckých blokov si podľa ostatného schváleného rozpočtu vyžiada 4,6 mld. eur. Začínalo sa však na sume 2,8 mld. eur, neskôr sa hovorilo o sume 3,8 mld. eur.

Spoločnosť Slovenské elektrárne je najväčším výrobcom elektriny na Slovensku. V apríli 2006 sa jej hlavným akcionárom stala spoločnosť Enel so 66-percentným podielom. Zvyšných 34 % akcií vlastní Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky. Na kúpu slovenského výrobcu elektriny vynaložil Enel pred deviatimi rokmi necelých 840 miliónov eur. Spoločnosť Slovenské elektrárne disponuje vyše päť tisíc megawattmi inštalovaného výkonu.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame