Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Atómová elektráreň Mochovce
Atómová elektráreň Mochovce Slovenské elektrárne
18. novembra 2015 14:48 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

Elektrárne ešte nie sú predané. Rokovania pokračujú.

Podľa finančného riaditeľa Enelu Alberta De Paoliho, rokovania o predaji talianskeho podielu v slovenskom dominantnom výrobcovi elektriny budú trvať ešte 15 až 20 dní.

Rokovania medzi talianskou spoločnosťou Enel a českou firmou Energetický a průmyslový holding (EPH) o predaji akcií Slovenských elektrární ešte neskončili. Ako uviedol na tlačovej besede finančný riaditeľ Enelu Alberto De Paoli, rokovania o predaji talianskeho podielu v slovenskom dominantnom výrobcovi elektriny budú trvať ešte 15 až 20 dní. „Do konca roka chceme podpísať kontrakt o predaji Slovenských elektrární,“ dodal Paoli. „Transakcia je v poslednej fáze. V podstate podpíšeme dohodu v priebehu najbližších týždňov. Definitívne ukončenie predaja nastane dva až tri mesiace po tom,“ doplnil šéf talianskeho Enelu Francesco Starace.

Predajú to za 350 miliónov?

Peniaze z predaja Slovenských elektrární očakáva talianska skupina Enel v prvom polroku budúceho roka. V pondelok denník Financial Times prišiel s informáciou, že Enel, ktorý vlastní v Slovenských elektrárňach 66-percentný podiel, by mal predať v prvej fáze 33-percentný podiel za 350 miliónov eur. Šéf Enelu Francesco Starace tieto informácie nepotvrdil, ale ani nevyvrátil. Zvyšný podiel chce Enel predať až po dokončení tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce.

Vláda chce ďalšie akcie

O predaji Slovenských elektrární v stredu rokoval aj vládny kabinet. Informáciu o posúdení možnosti navýšenia majetkovej účasti štátu v slovenskom dominantnom výrobcovi elektriny, ktorú vzali ministri na vedomie, však úplne nezverejnil. Vláda však prijala uznesenie, podľa ktorého má minister hospodárstva pokračovať v rokovaniach o podmienkach zmeny vlastníckej štruktúry spoločnosti Slovenské elektrárne s cieľom vyrokovať posilnenie akcionárskych práv štátu a možnosť získať dodatočný akcionársky podiel vo firme. Minister má predložiť správu o výsledkoch rokovaní do konca tohto roka.

Premiér hovorí o 17 percentách

Premiér Robert Fico na tlačovej besede po rokovaní vlády zopakoval, že jeho vláda má záujem o navýšenie štátneho 34-percentného podielu v elektrárňach o 17 %. „Ak je záujem talianskej spoločnosti Enel, ktorá vlastní 66 percent akcií Slovenských elektrárni, predať polovicu zo svojho podielu, teda 33 percent akcií, vláda má záujem podpísať pri takomto prevode memorandum o porozumení, v ktorom si uplatníme opciu na 17 percent po dokončení tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce. Ak Enel predá časť akcií teraz, chceme tento krok využiť na to, aby sme mali v rukách záväzný právny dokument, ktorý nás bude oprávňovať po dokončení tretieho a štvrtého bloku odkúpiť 17 percent akcií,“ povedal Fico. Zdôraznil pritom, že štát bude mať záujem o 17-percentný podiel až po dokončení mochoveckých jadrových blokov. Tretí blok v Mochovciach by mal byť dokončený koncom budúceho roka a štvrtý o rok neskôr.

Šéf Enelu nevidí žiadny konflikt

Podľa šéfa Enelu sú vyjadrenia premiéra v súlade s tým, čo mu slovenský premiér povedal už veľakrát. „Takže nás vyjadrenia neprekvapili. Vlastne je celkom logické, že chcú investovať až po dokončení Mochoviec. Nie je to žiadne prekvapenie, skôr potvrdenie toho, čo už povedal predtým. Myslím, že ide o známu vec pre nás, aj pre EPH. Nie je tam žiadny konflikt,“ reagoval na tlačovej konferencii v Londýne na slová slovenského predsedu vlády Starace.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame