Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
NKÚ Karol Mitrík
Nový predseda Najvyššieho kontrolného úradu SR Karol Mitrík počas slávnostného aktu odovzdania dekrétu novému predsedovi NKÚ. Bratislava, 21. máj 2015. SITA
23. júna 2015 13:12 ElektrinaAktuality od vEnergetikeSITA

Elektrárne dostali viac času na námietky voči kontrole NKÚ

Poslanci parlamentu by sa tak mohli s výsledkami kontroly Najvyššieho kontrolného úradu SR v Slovenských elektrárňach zaoberať najskôr niekedy v jeseni tohto roka.

Ako je už dávnejšie známe, Slovenské elektrárne majú za sebou kontrolu Najvyššieho kontrolného úradu SR (NKÚ), ktorú si vyžiadala Národná rada SR. V súčasnosti sa čaká na výsledky kontroly. Termín, kedy by sa mal parlament a následne aj verejnosť zoznámiť so zisteniami inšpektorov, sa znova posúva. Pôvodne mal najvyšší kontrolný úrad odovzdať protokol s výsledkami kontroly do parlamentu koncom mája. Pre nutnosť uzatvorenia zmluvy o utajovaných skutočnostiach sa však tento termín posunul na koniec júna, respektíve začiatok júla. Dnes je už jasné, že ani tento termín nie je reálny. Slovenské elektrárne totiž požiadali o viac času na pripomienkovanie výsledkov kontroly.

Parlament o výsledkoch kontroly v jeseni

„Slovenské elektrárne nás požiadali o predĺženie lehoty na vznesenie námietok k výsledkom kontroly hospodárenia s finančnými prostriedkami. Tejto žiadosti sme vyhoveli a pôvodný termín odložili,“ uviedol pre portál vEnergetike.sk hovorca NKÚ Lukáš Jasenec. Úrad však súčasne so súhlasom predĺženia času na pripomienkovanie navrhol nový termín prerokovania protokolu. „Vzhľadom na to, že prípadné pripomienky kontrolovaného subjektu musia prehodnotiť špecialisti úradu a externe spolupracujúce subjekty, prerokovanie protokolu sa uskutoční v týždni od 10. augusta tohto roka. Toto rozhodnutie bolo Slovenským elektrárňam doručené listom,“ konštatoval Jasenec. Poslanci Národnej rady SR by sa tak mohli s výsledkami kontroly v najväčšom slovenskom výrobcovi elektriny zaoberať najskôr na jednej z jesenných schôdzi parlamentu.

Utajené výsledky

Najvyšší kontrolný úrad v súčasnosti nechce ani len naznačiť, ako kontrola v Slovenských elektrárňach dopadla. Odvoláva sa na režim „vyhradené“. Verejnosť sa tak o výsledkoch kontroly dozvie najskôr až po doručení protokolu s výsledkami kontroly do parlamentu. „Ide o režim vyhradené a pravdepodobne sa po prerokovaní protokolu budete musieť obrátiť na Národnú radu SR priamo,“ uzavrel Jasenec.

Iniciátor Pavlis

Oficiálnym iniciátorom kontroly v Slovenských elektrárňach bol už dnes bývalý minister hospodárstva Pavol Pavlis. Ten požiadal parlament, aby schválil uznesenie, ktoré hovorí o vykonaní kontroly NKÚ. Poslanci koncom septembra 2014 uznesenie schválili. Bývalý minister Pavlis inicioval kontrolu v elektrárňach preto, lebo sa mu nepozdávala situácia okolo dostavby tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce. Nepáčil sa mu tak neustály posun dostavby dvoch jadrových blokov, ako aj neustále navyšovanie prostriedkov potrebných na túto dostavbu.

Tretí blok už na budúci rok?

Tretí mochovecký blok by mal byť aj vďaka prijatým opatreniam definitívne dostavaný v novembri roku 2016 a štvrtý následne v roku 2017. Podľa pôvodných plánov sa však dostavba mala ukončiť v roku 2012, respektíve 2013. Neskôr Slovenské elektrárne, ktoré jadrové bloky dostavujú, aktualizovali termíny dostavby na roky 2014 a 2015. Dostavba mochoveckých blokov si podľa ostatného schváleného rozpočtu vyžiada 4,6 mld. eur. Začínalo sa však na sume 2,8 mld. eur, neskôr sa hovorilo o sume 3,8 mld. eur.

Vlastníkmi akcií Slovenských elektrární sú Ministerstvo hospodárstva SR, ktoré kontroluje 34-percentný podiel a talianska spoločnosť Enel SpA, ktorá má 66 % akcií. Taliansky investor vstúpil do Slovenských elektrární v apríli 2006. Slovenské elektrárne sú najväčším výrobcom elektriny na Slovensku a druhým najväčším výrobcom elektriny v strednej a východnej Európe. Prevádzkujú viac ako päťtisíc megawattov inštalovaného výkonu.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Fuelcng SPP

Testovacie jazdy ukázali výhodnosť paliva LNG

10. decembra 2018 Plyn, Aktuality

SPP uskutočnil emisné testy a testovacie jazdy nákladných ťahačov na LNG. Zrealizované testovacie jazdy ukázali podľa manažéra projektu fuelCNG Petra Mozoláka ekonomickú výhodnosť použitia skvapalneného zemného plynu v nákladnej doprave.

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies