Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Pavlis
Minister hospodárstva Pavol Pavlis SITA
10. septembra 2014 14:13 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

Elektrárne by od Enelu najradšej kúpil aj minister Pavlis

Štát by mohol odkúpiť 66-percentný podiel od talianskeho Enelu prostredníctvom energetického holdingu, nad založením ktorého v súčasnosti intenzívne uvažuje ministerstvo hospodárstva. Novovzniknutý holding by spravoval akcie energetických podnikov, ktoré vlastní štát.

Najlepším vlastníkom Slovenských elektrární (SE) by bol štát. Myslí si to minister hospodárstva Pavol Pavlis, ktorý pripustil, že by sa štát uchádzal o 66-percentný podiel v SE, ktorý chce predať talianska energetická skupina Enel. „Z môjho pohľadu si myslím, že by bol štát jeden z tých najlepších vlastníkov. Je to jedna z možností,“ povedal minister po stredajšom rokovaní vlády.

Pomôže energetický holding?

Ministerstvo hospodárstva stále uvažuje nad založením energetického holdingu, ktorý by spravoval akcie energetických podnikov vlastnené štátom. Minister Pavlis naznačil, že práve prostredníctvom energetického holdingu by sa mohol štát snažiť odkúpiť akcie Enelu. „Práve štruktúra holdingového typu vytvára možnosť, aby určité prostriedky išli mimo štátneho rozpočtu,“ naznačil minister, ako by sa štát mohol dostať k financiám potrebným na kúpu majoritného podielu elektrární.

V hre aj ČEZ a vraj aj EPH

Minister po rokovaní vládneho kabinetu potvrdil, že záujem o Slovenské elektrárne má česká energetická firma ČEZ a česká skupina Energetický a průmyslový holding (EPH), v ktorej držia podiely skupina J&T, a podnikatelia Daniel Křetinský a Patrik Tkáč. „Je to vo fáze diskusií, ale v prvom rade je to vec Enelu, pretože Enel predáva svoj podiel,“ konštatoval Pavlis.

Chcú znížiť dlh

Vedenie spoločnosti Enel začiatkom júla odsúhlasilo predaj svojho podielu v SE. Okrem toho spoločnosť odsúhlasila predaj aktív v Rumunsku. Predaj aktív na Slovensku a v Rumunsku je súčasťou širšieho plánu predaja aktív v hodnote 6 mld. eur. Tento program sa začal v roku 2013 a jeho cieľom je zníženie dlhu spoločnosti. Otázne stále zostáva, koľko bude Enel za svoj podiel v elektrárňach pýtať. Známe je len to, že predajom Slovenských elektrární a aktív v Rumunsku by chceli Taliani získať aspoň 4,4 miliardy eur. Na kúpu slovenského výrobcu elektriny vynaložil Enel pred ôsmimi rokmi necelých 840 miliónov eur.

Dominantný výrobca elektriny

Spoločnosť Slovenské elektrárne je najväčším výrobcom elektriny na Slovensku. V apríli 2006 sa jej hlavným akcionárom stala spoločnosť Enel so 66-percentným podielom. Zvyšných 34 % akcií vlastní Fond národného majetku SR, ktorého akcionárske práva vykonáva Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky. Spoločnosť Slovenské elektrárne disponuje 5 739 megawattmi inštalovaného výkonu. V roku 2013 spoločnosť dodala do elektrickej siete 20,9 terawatthodiny elektrickej energie.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies