Elektráreň v Gabčíkove už prešla na nové riadiace systémy

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
SEPS
Ilustračné foto. SEPS, a.s.

Vodná elektráreň Gabčíkovo musela po prevzatí jej prevádzky štátom prejsť tiež procesom zmeny na nové riadiace systémy. Celý prechod pod nové systémy zabezpečoval Slovenský elektroenergetický dispečing prevádzkovateľa prenosovej sústavy spoločnosti Slovenská elektrizačná prenosová sústava, a.s.

Vládny kabinet minulý týždeň definitívne oznámil, že prevádzka Vodnej elektrárne Gabčíkovo prechádza pod úplnú kontrolu štátneho podniku Vodohospodárska výstavba . Elektráreň tak okrem obvyklých zmien musela taktiež prejsť procesom zmeny na nové riadiace systémy, pretože pôvodné riadiace systémy prevádzkované Slovenskými elektrárňami bolo potrebné odpojiť a nové riadiace systémy zapojiť a odskúšať. Celý prechod pod nové systémy zabezpečoval Slovenský elektroenergetický dispečing (SED) prevádzkovateľa prenosovej sústavy spoločnosti Slovenská elektrizačná prenosová sústava, a.s. (SEPS).

Všetko prebehlo v poriadku

Práve v čase zmeny prevádzkovateľa Vodnej elektrárne Gabčíkovo dispečeri „nevideli“, ako pracuje gabčíkovský zdroj elektriny, ktorý patrí k najväčším na Slovensku. Bol totiž prerušený jeho monitoring. Ako uviedol pre portál vEnergetike.sk výkonný riaditeľ sekcie riadenia SED v spoločnosti SEPS František Pecho, ak by sa v tomto čase v elektrárni niečo stalo, dispečeri by museli riešiť situáciu len podľa toho, čo by sa dozvedeli po telefónnych linkách. Nakoniec však prechod na nové systémy prebehol bez problémov. „Prechod na nové systémy trval približne tri hodiny. Zmeny technického charakteru boli orientované hlavne na riadiace informačné systémy, správne priradenie meraní, signalizácie, povelovania a monitoringu, vybudovanie telekomunikačných ciest, úpravy zúčtovacích systémov a podobne,“ dodal Pecho. Okrem technických zmien bolo podľa neho potrebné vykonať aj organizačné a administratívne zmeny a s tým súvisiace úpravy podporných informačných systémov.

Čaká ich druhá etapa

Ukončením prvej etapy, takzvanej skúšobnej prevádzky vodnej elektrárne, sa prechod na nové riadiace systémy neskončil. „Začala sa druhá etapa, zameraná na riešenie poskytovania takzvaných podporných služieb. Ide o poskytnutie viacerých činností, ktoré dispečing potrebuje na to, aby prevádzkovateľ prenosovej sústavy mohol bezpečne a spoľahlivo prevádzkovať elektrizačnú sústavu Slovenska,“ doplnil Pecho.

Podporné služby z Gabčíkova

Už v rámci testovania dispečing odskúšal a využíval podpornú službu typu sekundárna regulácia napätia, ktorú vzhľadom na jej technický charakter je možné poskytovať už po menej náročnej úprave technologických zariadení. „Vďaka tejto službe udržuje dispečing napätie v prenosovej sústave na úrovni stanovenej príslušnou normou,“ vysvetlil Pecho. Ďalšou službou, ktorú môže gabčíkovská elektráreň pre SEPS poskytovať, je podporný systém typu „štart z tmy“. Ide o podpornú službu súvisiacu s obnovou elektrizačnej sústavy v prípade blackoutu, teda rozsiahleho zlyhania energetických technológií s následkom stavu bez elektriny na rozsiahlom území.

Musia prejsť tendrom

Po úspešnom otestovaní nových systémov zo strany Vodohospodárskej výstavby a SEPS bude môcť nový prevádzkovateľ vodnej elektrárne poskytovať aj ďalšie typy podporných služieb, ktoré slúžia na udržiavanie vyrovnanej bilancie medzi spotrebou a výrobou v elektrizačnej sústave Slovenska „Jednou z možností poskytovania ďalších typov podporných služieb je, že nový prevádzkovateľ Vodnej elektrárne Gabčíkovo bude úspešný vo výberových konaniach na poskytovanie podporných služieb organizovaných spoločnosťou SEPS,“ uzavrel Pecho.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie SE Slovenské elektrárneSEPS Slovenská elektrizačná prenosová sústava