Elektráreň pri Badíne vlani spotrebovala 21 tisíc ton odpadu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Elektráreň Badín
Budova elektrárne v Badíne. SITA

Elektráreň vyrobila prostredníctvom aeróbnej fermentácie biologicky rozložiteľného odpadu a biomasy v minulom roku 54,5 tisíc megawatthodín elektriny.

Elektráreň pri Badíne, ktorá vyrába elektrinu prostredníctvom aeróbnej fermentácie biologicky rozložiteľného odpadu a biomasy, vyrobila za tri roky svojej existencie viac ako 196 tisíc megawatthodín (MWh) elektriny. „Len za minulý rok sme spracovali vyše 21 tisíc ton odpadu z blízkeho okolia, z čoho naša elektráreň vyrobila 54,5 tis. megawatthodín elektriny,“ uviedla pre portál vEnergetike.sk spoločnosť Kompala, ktorá badínsku elektráreň prevádzkuje.

Dali si urobiť posudky

Niektorí obyvatelia proti výstavbe a prevádzke elektrárne protestovali, či stále protestujú. Sťažovali sa na hluk a zápach. „V minulom roku sme si v rámci snahy o neustále zlepšovanie parametrov elektrárne objednali merania, ktoré mali zistiť, ako spĺňa normy na ochranu ovzdušia. Podľa odborných nezávislých posudkov prevádzka plní všetky normy a parametre na účinné zabezpečenie ochrany ovzdušia. Konkrétne ide o opatrenia na elimináciu zápachu, hluku a potvrdenia zdravotnej nezávadnosti látok, ktoré sa v elektrárni nachádzajú,“ dodala firma. Spoločnosť sa odvoláva na posudky odborníkov českej spoločnosti Odour, ktorá je autorizovaná na spracovávanie pachových štúdií a je oprávneným posudzovateľom Ministerstva životného prostredia SR pre oblasť ochrany ovzdušia.

Posudok univerzitných odborníkov

Firma Kompala sa obrátila aj na odborníkov zo Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. Tí posudzovali zdravotnú nezávadnosť prípravku určeného na elimináciu zápachu. „Čo sa týka účinných látok na odstraňovanie zápachu, ktoré sa v areáli využívajú, odborníci jednoznačne potvrdili, že sú plne v súlade s povolenými normami. Nakoľko ide o bežne používané látky na odstraňovanie zápachu, v kozmetickom, farmaceutickom a potravinárskom priemysle, v tak nízkych koncentráciách nepredstavujú pre obyvateľov žiadne zdravotné ani enviromentálne nebezpečenstvo,“ píšu v posudku univerzitní odborníci. Predchádzajúce sťažnosti niektorých obyvateľov o zvýšenom hluku mali podľa prevádzkovateľa elektrárne už dávnejšie vyvrátiť oficiálne merania. „Namerané hodnoty neprekračujú povolenú dennú hladinu 50 decibelov a nočnú 45 decibelov,“ uviedla firma Kompala.

Kroky navyše

Investor v badínskej elektrárni nainštaloval aj viacero bezpečnostných prvkov nad rámec svojej zákonnej povinnosti. „Napríklad medzi komín a ventilátor v energobloku sme dali tlmič hluku a postavili sme protihlukové steny na akustické i vizuálne oddelenie projektu od komunity. Nad rámec zákonom stanovených opatrení sme investovali do riešenia na elimináciu zápachu, ktoré nadväzujú na predchádzajúce riešenia na zmiernenie emisií hluku na bezprostredné okolie elektrárne,“ konštatovala spoločnosť Kompala.

Projekt v Badíne, ktorého prevádzkovateľom je spoločnosť Kompala, pozostáva z kompostárne a elektrárne. Unikátnosť projektu v Badíne spočíva v zhodnocovaní biologicky rozložiteľných odpadov a biomasy v kompostárni riadenou aeróbnou fermentáciou. Elektráreň v Badíne celkovo zamestnáva 39 ľudí z regiónu.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať