Elektráreň Hinkley Point sa predraží

3. júla 2017 11:38
SITA

Celkové náklady výstavby novej britskej jadrovej elektrárne majú podľa revidovaného odhadu hlavného investora, francúzskej firmy EDF, dosiahnuť 19,6 mld. GBP.

Jadro jadrová energia zdroje
Ilustračné foto pixabay.com

Projekt jadrovej elektrárne Hinkley Point vo Veľkej Británi prekročí plánovaný rozpočet o zhruba 1,5 mld. GBP. Informoval o tom v pondelok francúzsky energetický podnik EDF. Podľa portálu bbc.com tak celkové náklady výstavby elektrárne dosahujú aktuálne 19,6 mld. GBP. EDF tiež pripúšťa, že na základe revidovaného plánu sa môže projekt omeškať až o 15 mesiacov. Firma však stále očakáva, že prvú fázu výstavby ukonči podľa plánu v roku 2025. Dodatočné náklady sú odrazom presnejšieho posúdenia dizajnu, kontraktov s dodávateľmi a objemu prác, uviedla firma.

Projekt výstavy elektrárne Hinkley Point C na juhozápade Anglicka vláda definitívne schválila vlani v septembri. Elektráreň má produkovať dostatok energie pre zhruba šesť miliónov domácností, čo zhruba zodpovedá siedmim percentám dopytu po elektrine vo Veľkej Británii. Dve tretiny projektu, v ktorom štát dlhodobo garantuje výkupné ceny elektriny, financuje francúzsky štátny energetický podnik EDF. Zvyšných 6 mld. GBP poskytne čínska štátna firma China General Nuclear Power Corporation. Stavebné práce na projekte majú podľa skorších vyjadrení EDF začať v roku 2019.

Kritici upozorňujú na riziká predraženia projektu a za problematické považujú aj to, že nukleárnu elektráreň na území Veľkej Británie majú postaviť zahraničné vlády. Britský Národný úrad audítora minulý mesiac označil projekt za „riskantný a drahý“. Argumenty vlády, ktorá projekt obhajuje ako dôležité strategické rozhodnutie, sú podľa audítorov nepostačujúce a nezohľadňujú náklady a riziká z pohľadu spotrebiteľov.

Odporúčané článkyČo si o tom myslíte?