Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Elektráreň Badín
Budova elektrárne v Badíne. SITA
30. mája 2017 11:08 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skvEnergetike.sk

Elektráreň Badín vyrába elektrinu vďaka odpadom

Počas piatich rokov spracovala elektráreň pri Banskej Bystrici 145 tisíc ton odpadu.

Elektráreň pri Badíne, ktorá vyrába elektrinu prostredníctvom spracovania odpadov, dokázala za zhruba päť rokov svojej existencie vyrobiť necelých 251 tisíc megawatthodín elektriny. Spracovala takmer 145 tisíc ton odpadu. V minulom roku vyrobila elektráreň neďaleko Banskej Bystrice zhruba 54 tisíc megawatthodín elektriny a spracovala vyše 27 tisíc ton odpadu. „Projekt je dôkazom toho, že výroba elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov vie byť úspešne realizovaná aj na Slovensku,“ uviedol manažment elektrárne.

Elektráreň v Badíne pozostáva z kompostárne a elektrárne. Výroba elektriny v badínskej elektrárni funguje tak, že biologicky rozložiteľné odpady a biomasu z okolia mení aeróbnym fermentovaním na certifikované biopalivo, ktoré sa následne použije na výrobu elektriny. Manažment elektrárne pozitívne hodnotí najmä technickú stránku projektu. Zároveň nevylúčil, že podobné projekty obnoviteľných zdrojov vzniknú aj inde na Slovensku. „Je to trend, ktorý sa zavádza v celej Európskej únii. Obnoviteľné zdroje energie sú ekologické a sú šetrné k životnému prostrediu. Vzhľadom na túto skutočnosť sme presvedčení, že podobných projektov bude pribúdať,“ konštatoval manažment.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame