Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Odpad elektráreň
Ilustračné foto eea.europa.eu
9. júla 2015 13:43 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skSITA

EKOLÓGOVIA: Pri D. Strede môžu postaviť elektráreň na odpad

V katastri obce Dolný Bár chcú postaviť energetický zdroj, v ktorom budú vyrábať elektrinu a teplo vďaka thermo-katalityckému spracovaniu plastového odpadu.

Pri Dunajskej Strede by mal vyrásť energetický zdroj vyrábajúci teplo a elektrinu vďaka thermo-katalytickému spracovaniu plastového odpadu. Postaviť ho plánuje v katastrálnom území obce Dolný Bár spoločnosť Detech. Výstavba dvojmegawattového zdroja by si mala vyžiadať vyše osem miliónov eur. „Cieľom je, pri zachovaní ochrany životného prostredia, z odpadových ojazdených pneumatík a rôznych plastov pomocou thermo-katalytického procesu spracovania plastov vyrobiť syntetický olej, ktorý je možné ďalej použiť na výrobu tepla alebo výrobu elektrickej energie v kogeneračných jednotkách,“ uviedol investor vo svojom investičnom zámere.

Ekológovia súhlasia

S výstavbou spomínaného energetického zdroja už súhlasili aj ekológovia z Ministerstva životného prostredia SR. „Na základe posúdenia navrhovanej činnosti predložených stanovísk, ako i stavu životného prostredia dotknutého územia, predpokladaných pozitívnych i negatívnych vplyvov navrhovanej činnosti na jednotlivé zložky životného prostredia a navrhnutých opatrení na zmiernenie jej možných negatívnych vplyvov odporúčame realizáciu navrhovanej činnosti,“ uviedli ekológovia v záverečnom stanovisku. Investor však ešte musí splniť pätnásť ďalších opatrení.

Štedrá výkupná cena

Ročne by sa malo v energetickom zariadení spracovať zhruba šesťtisíc ton plastového odpadu. S výstavbou chce spoločnosť Detech začať už koncom tohto roka. S prevádzkou v novom energetickom zdroji by sa malo začať koncom budúceho roka. „Výstavba prevádzky s thermo-katalytickým spracovaním plastového odpadu sa vzhľadom k veľkej podpore zo strany štátu javí ako nadštandardná investičná príležitosť, s krátkou časovou návratnosťou. Možno povedať, že takáto výrobná činnosť a výrobné zariadenie je ideálne k realizácii investície, a to najmä vďaka existujúcej dotačnej politike štátu a garantovanému výkupu vyrobenej elektrickej energie,“ konštatoval investor vo svojom zámere. Výkupná cena megawatthodiny elektriny vyrobenej v spomínanom zdroji sa v súčasnosti vykupuje za necelých 100 eur.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame