EKOLÓGOVIA: Pri D. Strede môžu postaviť elektráreň na odpad

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Odpad elektráreň
Ilustračné foto eea.europa.eu

V katastri obce Dolný Bár chcú postaviť energetický zdroj, v ktorom budú vyrábať elektrinu a teplo vďaka thermo-katalityckému spracovaniu plastového odpadu.

Pri Dunajskej Strede by mal vyrásť energetický zdroj vyrábajúci teplo a elektrinu vďaka thermo-katalytickému spracovaniu plastového odpadu. Postaviť ho plánuje v katastrálnom území obce Dolný Bár spoločnosť Detech. Výstavba dvojmegawattového zdroja by si mala vyžiadať vyše osem miliónov eur. „Cieľom je, pri zachovaní ochrany životného prostredia, z odpadových ojazdených pneumatík a rôznych plastov pomocou thermo-katalytického procesu spracovania plastov vyrobiť syntetický olej, ktorý je možné ďalej použiť na výrobu tepla alebo výrobu elektrickej energie v kogeneračných jednotkách,“ uviedol investor vo svojom investičnom zámere.

Ekológovia súhlasia

S výstavbou spomínaného energetického zdroja už súhlasili aj ekológovia z Ministerstva životného prostredia SR. „Na základe posúdenia navrhovanej činnosti predložených stanovísk, ako i stavu životného prostredia dotknutého územia, predpokladaných pozitívnych i negatívnych vplyvov navrhovanej činnosti na jednotlivé zložky životného prostredia a navrhnutých opatrení na zmiernenie jej možných negatívnych vplyvov odporúčame realizáciu navrhovanej činnosti,“ uviedli ekológovia v záverečnom stanovisku. Investor však ešte musí splniť pätnásť ďalších opatrení.

Štedrá výkupná cena

Ročne by sa malo v energetickom zariadení spracovať zhruba šesťtisíc ton plastového odpadu. S výstavbou chce spoločnosť Detech začať už koncom tohto roka. S prevádzkou v novom energetickom zdroji by sa malo začať koncom budúceho roka. „Výstavba prevádzky s thermo-katalytickým spracovaním plastového odpadu sa vzhľadom k veľkej podpore zo strany štátu javí ako nadštandardná investičná príležitosť, s krátkou časovou návratnosťou. Možno povedať, že takáto výrobná činnosť a výrobné zariadenie je ideálne k realizácii investície, a to najmä vďaka existujúcej dotačnej politike štátu a garantovanému výkupu vyrobenej elektrickej energie,“ konštatoval investor vo svojom zámere. Výkupná cena megawatthodiny elektriny vyrobenej v spomínanom zdroji sa v súčasnosti vykupuje za necelých 100 eur.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia