Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
JAVYS
Ilustračné foto javys.sk
4. septembra 2014 14:12 ElektrinaAktuality od vEnergetikeSITA

Ekológovia odobrili firme JAVYS miliónovú investíciu

Jadrová a vyraďovacia spoločnosť sa v rámci vyraďovania dvoch jadrových blokov elektrárne V1 v Jaslovských Bohuniciach chystá postaviť nové veľkokapacitné fragmentačné a dekontaminačného zariadenie.

Jadrová a vyraďovacia spoločnosť (JAVYS) môže nerušene pokračovať vo vyraďovaní dvoch jadrových blokov elektrárne V1 v Jaslovských Bohuniciach. Firme sa podarilo v rámci posudzovania vplyvov na životné prostredie (proces EIA) získať súhlasné stanovisko od Ministerstva životného prostredia SR pre ďalší dôležitý projekt. Ide o výstavbu nového veľkokapacitného fragmentačného a dekontaminačného zariadenia. „Na základe výsledkov procesu posudzovania, pri ktorom sa zvážil stav a únosnosť prírodného prostredia, význam očakávaných vplyvov navrhovanej činnosti na životné prostredie a zdravie obyvateľstva odporúčame realizáciu výstavby nového veľkokapacitného fragmentačného a dekontaminačného zariadenia v lokalite Bohunice,“ uviedol rezort životného prostredia vo svojom záverečnom stanovisku.

Trochu meškajú

Výstavba veľkokapacitného fragmentačného a dekontaminačného zariadenia, na ktorom by sa malo spracovať približne 11 600 ton materiálu, si vyžiada niečo vyše päť miliónov eur. Projekt bude financovaný z Medzinárodného fondu na podporu vyraďovania JE V1 (BIDSF), ktorý spravuje Európska banka pre obnovu a rozvoj (EBOR). Štátny podnik JAVYS chcel začať podľa pôvodných plánov s výstavbou dekontaminačného zariadenia už v marci tohto roka. Hotové malo byť o deväť mesiacov neskôr.

Minimalizujú rádioaktívne odpady

Vďaka spomínanému zariadeniu sa minimalizuje objem rádioaktívneho odpadu vytvoreného pri vyraďovaní elektrárne V1. V zariadení sa bude spracovávať všetok kovový a stavebný odpad z vyraďovania. „Kovové kontaminované materiály sa spracovávajú tak, aby využiteľné látky boli oddelené a vrátené na opätovné použitie, a aby množstvo zostávajúcich rádioaktívnych odpadov bolo čo najmenšie. Pre budovy a stavebné objekty a ich časti je prevládajúcim postup mechanické oddelenie rádionuklidov z povrchu materiálu obrusovaním, otryskávaním alebo inými metódami,“ spresnil podnik vo svojom investičnom zámere.

Pomôže únia

Na odstavenie jadrovej elektrárne V1 by sme mali vynaložiť viac ako 1,1 miliardy eur. S financovaním vyraďovania dvoch jadrových blokov nám pomáha aj Európska únia, a to prostredníctvom spomínaného fondu BIDSF. Ku koncu vlaňajška bolo uzavretých celkovo 22 grantových dohôd a na ich financovania bolo z fondu BIDSF alokovaných 361 miliónov eur z celkovej sumy 423 miliónov eur. Slovensko dostane od Európskej únie počas rokov 2014 až 2020 na odstavenie dvoch bohunických jadrových blokov ďalší finančný príspevok vo výške 200 miliónov eur. Výbor Európskeho parlamentu pre kontrolu rozpočtu počas svojej pracovnej návštevy v Jaslovských Bohuniciach v júli minulého roka zistil, že na odstavovanie dvoch blokov jadrovej elektrárne V1 v Jaslovských Bohuniciach bude niekedy po roku 2020 chýbať ešte 130 miliónov eur. Tieto prostriedky sa bude Slovensko snažiť získať v rámci nového programového obdobia z rozpočtu Európskej únie.

Končí prvá etapa

Proces vyraďovania bohunickej jadrovej elektrárne sa v súčasnosti nachádza v prvej etape, ktorá začala v júli 2011 a ukončiť sa má do konca tohto roka. V rámci prvej etapy sa vyraďujú neaktívne zariadenia a budovy. JAVYS počas prvej etapy zdemoluje chladiace veže a pridružené objekty. Prvá etapa by si mala vyžiadať približne 455 miliónov eur. Druhá etapa vyraďovania dvoch jadrových blokov si vyžiada zhruba 687 miliónov eur. Tá by sa mala začať v roku 2015. Ukončenie je naplánované o desať rokov neskôr. Predmetom druhej etapy vyraďovania jadrových blokov je predovšetkým demontáž rádioaktívnych komponentov a všetkých zostávajúcich nevyužiteľných štruktúr, prípadne realizácia niektorých činností presahujúcich trvanie prvej etapy.

Daň za vstup do EÚ

Slovensko odstavilo prvý blok V1 na konci roka 2006 a druhý blok na konci roka 2008 na základe prístupových zmlúv do Európskej únie. Výstavba jadrovej elektrárne V1 začala 24. apríla 1972 a zabezpečovala ju Investičná výstavba energetiky Slovenska. Jej hlavnými dodávateľmi boli Energoprojekt Praha, LOTEP Leningrad, Škoda Praha, Hydrostav Bratislava, ŠkodaExport Praha. Investičné náklady predstavovali 5,5 miliárd vtedajších československých korún v cenách rokov výstavby. Prvý reaktorový blok jadrovej elektrárne V1 bol prifázovaný k sieti 17. decembra 1978 a druhý blok 26. marca 1980. Počas prevádzky elektráreň vyrobila celkovo viac ako 159 miliónov megawatthodín, čo predstavuje približne 5,7-ročnú spotrebu elektrickej energie Slovenska.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies