Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Energetická efektívnosť
Ilustračné foto freedigitalphotos.net
16. februára 2016 12:24 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetikeSITA

EkoFond dal na projekty energetickej efektívnosti milióny

Prostredníctvom zateplenia, výmeny okien a vyregulovania vykurovacích sústav usporia príjemcovia každý rok spolu približne 9,5 milióna kilowatthodín energií.

Na zlepšenie energetických vlastností budov poskytol za deväť rokov neinvestičný fond EkoFond, ktorého správcom je štátna spoločnosť Slovenský plynárenský priemysel (SPP), takmer 11 miliónov eur. Prostredníctvom zateplenia, výmeny okien a vyregulovania vykurovacích sústav usporia príjemcovia každý rok spolu približne 9,5 milióna kilowatthodín energií. „Náš najvýznamnejší grantový program zameraný na zlepšovanie energetických vlastností budov bol určený pre nevýrobné a verejné budovy, bytové a rodinné domy postavené pred rokom 1984,“ uviedla správkyňa EkoFondu Eva Guliková.

V rámci spomínaného grantového programu bolo zateplených 139 361 metrov štvorcových obvodových plášťov budov a vymenené okná s celkovou okennou plochou 20 761 metrov štvorcových. „Výsledky projektov sa priamo dotýkajú viac ako 151 tisíc ľudí na Slovensku,“ dodala Guliková. Vďaka EkoFondu profitovali aj školy a školské zariadenia v správe miest a obcí. V tejto oblasti štátny podnik podporil 67 grantov.

Jeden z posledných ukončených projektov, ktorý podporil EkoFond, bola kompletná výmena otvorových výplní a zateplenie obvodového plášťa na budove prístavby Gymnázia Miloslava Hodžu v Liptovskom Mikuláši. Budova s kapacitou približne 700 žiakov bola postavená v roku 1968. Po rekonštrukcii dosiahli energetickú triedu na vykurovanie B. Každý rok tak usporia vyše 241 tisíc kilowatthodín energií. „V neposlednom rade prispeli zrealizované opatrenia aj k zníženiu ekologickej stopy, efektívnejšiemu využívaniu energetických zdrojov, či k výchove mladej generácie k zodpovednému vzťahu k prírodným zdrojom a ochrane životného prostredia. Zvýšený komfort pri využívaní budovy a zlepšenie vizuálnej stránky budovy sú príjemným bonusom,“ konštatovala Guliková.

Slovenský plynárenský priemysel je najväčším dodávateľom energií na Slovensku, ktorý v oblasti dodávky plynu priamo nadväzuje na 160-ročnú tradíciu slovenského plynárenstva. Od roku 2012 úspešne pôsobí aj na trhu dodávky elektriny. Od roku 2014 je vlastníkom 100 % akcií spoločnosti Slovenská republika, ktorá svoje akcionárske práva vykonáva prostredníctvom Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky. EkoFond už od roku 2008 podporuje prostredníctvom poskytovania nenávratných finančných príspevkov širokú škálu cieľových skupín od domácností až po verejné budovy v obciach, školy a školské zariadenia.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame