Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

EK začala konanie voči 24 štátom pre energetickú smernicu

EÚ EK
Ilustračné foto. SITA/AP

Európske regulačné úrady začali súdne konanie voči väčšine členských štátov Európskej únie za to, že sa krajinám nepodarilo presadiť smernicu o energetickej účinnosti. Je medzi nimi aj Slovensko.

Európske regulačné úrady začali konanie voči dvadsiatim štyrom členským štátom Európskej únie vrátane Slovenska za to, že sa krajinám nepodarilo zaviesť do platnosti smernicu o energetickej efektívnosti. Informovala o tom v stredu Európska komisia (EK). Medzi štáty, ktoré tvrdia, že sa im podarilo presadiť smernicu, patria Cyprus, Dánsko, Taliansko, Malta a Švédsko. Aj napriek tomu, že Dánsko smernicu zaviedlo, neoznámilo zatiaľ EK splnenie povinnosti a patrí preto medzi štáty, ktorým EK odoslala formálne varovné listy. Na odpoveď majú krajiny dva mesiace. V opačnom prípade im hrozia pokuty.

Úspora energie je v súčasnosti jednou z priorít EÚ, keďže konflikt s Ruskom, ktoré je najväčším dodávateľom ropy a zemného plynu, posilnil obavy o energetickú bezpečnosť. Smernica o energetickej účinnosti bola schválená v roku 2012. Jej cieľom je znížiť spotrebu energie o 20 % do roku 2020.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Dátum 13. augusta 2014 15:56

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...