EK začala konanie voči 24 štátom pre energetickú smernicu

13. augusta 2014 15:56

Európske regulačné úrady začali súdne konanie voči väčšine členských štátov Európskej únie za to, že sa krajinám nepodarilo presadiť smernicu o energetickej účinnosti. Je medzi nimi aj Slovensko.

EÚ EK
Ilustračné foto. SITA/AP

Európske regulačné úrady začali konanie voči dvadsiatim štyrom členským štátom Európskej únie vrátane Slovenska za to, že sa krajinám nepodarilo zaviesť do platnosti smernicu o energetickej efektívnosti. Informovala o tom v stredu Európska komisia (EK). Medzi štáty, ktoré tvrdia, že sa im podarilo presadiť smernicu, patria Cyprus, Dánsko, Taliansko, Malta a Švédsko. Aj napriek tomu, že Dánsko smernicu zaviedlo, neoznámilo zatiaľ EK splnenie povinnosti a patrí preto medzi štáty, ktorým EK odoslala formálne varovné listy. Na odpoveď majú krajiny dva mesiace. V opačnom prípade im hrozia pokuty.

Úspora energie je v súčasnosti jednou z priorít EÚ, keďže konflikt s Ruskom, ktoré je najväčším dodávateľom ropy a zemného plynu, posilnil obavy o energetickú bezpečnosť. Smernica o energetickej účinnosti bola schválená v roku 2012. Jej cieľom je znížiť spotrebu energie o 20 % do roku 2020.

Súvisiace témy:


Čo si o tom myslíte?