Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Maroš Šefčovič
Eurokomisár pre energetickú úniu Maroš Šefčovič. SITA
15. júla 2015 16:09 Energetika všeobecneAktuality od SITASITA

EK ukázala, ako chce transformovať energetiku únie

Cieľom navrhnutých opatrení Európskej únie je zaviesť v energetike nový prístup s dôrazom na spotrebiteľa, iniciovať novú koncepciu európskeho trhu s elektrickou energiou, aktualizovať systém označovania energetickej účinnosti a preskúmať systém Európskej únie na obchodovanie s emisiami.

Európska komisia v rámci stratégie energetickej únie v stredu predložila balík návrhov na transformáciu európskeho energetického systému. Cieľom týchto opatrení je zaviesť v energetike nový prístup s dôrazom na spotrebiteľa, iniciovať novú koncepciu európskeho trhu s elektrickou energiou, aktualizovať systém označovania energetickej účinnosti a preskúmať systém Európskej únie na obchodovanie s emisiami. Je to podľa komisie dôležitý krok pri vykonávaní stratégie energetickej únie s výhľadovou politikou v oblasti zmeny klímy. V nových návrhoch sa uplatňuje zásada, podľa ktorej má energetická efektívnosť prioritný význam a spotrebitelia v domácnostiach alebo podnikoch sa stavajú do centra záujmu európskeho trhu s energiou.

Balík opatrení má svedčiť o odhodlanosti znížiť emisie uhlíka

„V stratégii energetickej únie sme sa zaviazali posilniť postavenie európskych spotrebiteľov, vytvoriť jednotný dobre fungujúci trh s energiou, uprednostniť zásadu energetickej efektívnosti a stať sa svetovou jednotkou v oblasti energie z obnoviteľných zdrojov,“ vyhlásil podpredseda komisie pre energetickú úniu Maroš Šefčovič. Letný balík, ktorý komisia predložila päť mesiacov po prijatí stratégie energetickej únie, podľa neho svedčí o jej odhodlaní znížiť emisie uhlíka v hospodárstve a zveriť spotrebiteľom hlavnú úlohu v rámci transformácie európskej energetiky. „Predstavuje to nielen nový prístup s dôrazom na spotrebiteľa, ale aj nový prístup pre celý európsky energetický systém,“ dodal Šefčovič.

Preskúmaním systému obchodovania s emisiami chce komisia zabezpečiť, aby aj naďalej zostal najúčinnejším a nákladovo najefektívnejším spôsobom na znižovanie emisií v nasledujúcom desaťročí. Ide o prvý legislatívny krok zameraný na realizáciu záväzku EÚ znížiť emisie skleníkových plynov v rámci EÚ o najmenej 40 % do roku 2030. Uprednostňovanie energetickej efektívnosti je podľa komisie kľúčovou zásadou stratégie energetickej únie.

Spotrebitelia majú mať väčšie možnosti

Návrat k pôvodným energetickým štítkom so stupnicou od A po G, zavedených pred dvadsiatimi rokmi, bude podľa komisie jednoduchším a lepšie zrozumiteľným pre spotrebiteľov. Posilnenie postavenia spotrebiteľov energie je založené na šetrení peňazí a energie poskytovaním lepších informácií, na väčších možnostiach pri rozhodovaní o ich účasti na trhoch s energiou a na zabezpečení najvyššej ochrany.

Únia chce byť lídrom v obnoviteľných zdrojoch

„Cieľom stratégie energetickej únie je dosiahnuť ciele v oblasti klímy a energetiky do roku 2030 a zabezpečiť, aby sa Európska únia stala svetovým lídrom v oblasti energie z obnoviteľných zdrojov. Dosiahnutie týchto cieľov si bude vyžadovať zásadnú transformáciu európskeho energetického systému vrátane novej koncepcie európskeho trhu s elektrickou energiou,“ oznámila komisia. Začnú sa verejné konzultácie o tom, ako by nová koncepcia trhu s elektrickou energiou mala vyzerať. Mali by sa zabezpečiť maximálne prínosy z cezhraničnej hospodárske súťaže, umožniť decentralizovaná výroba elektrickej energie aj na vlastnú spotrebu a podporiť vznik inovačných spoločností poskytujúcich energetické služby.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame