Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Eustream plyn plynovod
Vonkajšie potrubia kompresorovej stanice Eustream slúžiace na prepravu plynu. SITA
20. marca 2014 13:44 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

EK tlačí na reverzný tok plynu medzi Slovenskom a Ukrajinou

Dohodu o reverznom toku plynu by Slovenská republika a Ukrajina mohli podpísať do konca apríla, tvrdí európsky komisár pre energetiku Günther Oettinger.

Dohoda o plynovode, ktorý umožní prepravu zemného plynu zo Slovensko na Ukrajinu, by mohla byť hotová už koncom apríla. Uviedol to v stredu európsky komisár pre energetiku Günther Oettinger. Európska komisia (EK) tlačí na dohodu o dodávkach zemného plynu z Európy cez Slovensko v reverznom, teda spätnom toku zo západu na východ, s cieľom znížiť energetickú závislosť Kyjeva na Moskve. Výkonný orgán EÚ úsilie vystupňoval v reakcii na súčasnú krízu po ovládnutí ukrajinského regiónu Krym Ruskom.

„Som celkom optimista, že k dohode môžme dospieť ešte do konca apríla,“ povedal novinárom Oettinger. Rozhovory so slovenskou stranou budú podľa neho pokračovať budúci týždeň. Komisár vyjadril nádej, že práce na výstavbe plynovodu začnú čo najskôr po podpise dohody, aby mohol zásobovať Ukrajinu ešte pred koncom tohto roka v čase zvýšeného zimného dopytu.

Ruský plynárenský monopol Gazprom od 1. apríla prestane dodávať Ukrajine zemný plyn za zvýhodnenú cenu. Za nezaplatený plyn má Kyjev voči Gazpromu údajne dlh v celkovej výške 1,5 mld. USD. V decembri Rusko súhlasilo so znížením ceny plynu pre Kyjev na 268,50 USD za tisíc kubických metrov, čiže zhruba o tretinu oproti cene na úrovni približne 400 USD za tisíc kubických metrov, ktorú Ukrajina platila od roku 2009. Dohoda umožňuje revíziu ceny každý kvartál.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies