Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Elektrina vedenie
Ilustračné foto. pixabay.com
6. júla 2018 18:57 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

EK schválila zámer znížiť jadrový odvod niektorým firmám s vysokou spotrebou elektriny

Plánované úľavy pri jadrovom odvode sú podľa Európskej komisie v súlade s pravidlami Európskej únie v oblasti štátnej pomoci.

Európska komisia (EK) dospela k záveru, že plán Slovenska znížiť jadrový odvod v prípade niektorých firiem náročných na spotrebu elektriny je v súlade s pravidlami EÚ v oblasti štátnej pomoci. Opatrenie prispeje ku konkurencieschopnosti týchto spoločností bez toho, aby neprimerane narušilo hospodársku súťaž na spoločnom trhu, uviedla EK v piatok v správe na svojej internetovej stránke.

Niektoré firmy by mali dostať úľavy

Slovensko v roku 2006 zriadilo Národný jadrový fond (NJF) na financovanie nákladov spojených s vyraďovaním zastaraných jadrových elektrární z prevádzky. Národný jadrový fond je financovaný z odvodov, ktoré platia koncoví odberatelia elektriny. Slovensko má v úmysle od roku 2019 poskytnúť úľavy pri jadrovom odvode určitým priemyselným firmám náročným na spotrebu elektriny, na ktorých má vplyv medzinárodný obchod, ako sú podniky pôsobiace v oblasti výroby rafinovaných ropných produktov, železa, ocele, ferozliatin a hliníka.

Úľavy sú primerané

SR predložila toto opatrenie na preskúmanie Európskej komisii. EK dospela k záveru, že úľavy pri jadrovom odvode sa obmedzujú na podniky, ktoré pôsobia v odvetviach náročných na spotrebu elektriny a na ktoré má vplyv medzinárodný obchod, a sú primerané. Dôležité podľa EK je pritom to, že úľavy predstavujú udržateľný základ financovania bezpečného a včasného vyradenia zastaraných jadrových elektrární na Slovensku bez ohrozovania konkurencieschopnosť podnikov, na ktoré má vplyv medzinárodný obchod.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame