Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Gazprom
Vlajka s logom spoločnosti Gazprom SITA/AP
12. júna 2014 10:00 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

EK, Rusko a Ukrajina sa stále nedohodli na cene plynu

V nasledujúcich dvoch dňoch sa však všetky tri strany pokúsia dosiahnuť pokrok a dohodnúť sa prostredníctvom telefonických rozhovorov. Termín ďalšieho rokovania stanovili na pondelok.

Európska komisia (EK), Rusko a Ukrajina nevyriešili na zasadnutí v stredu otázku ceny plynu. V nasledujúcich dvoch dňoch sa však všetky tri strany pokúsia dosiahnuť pokrok a dohodnúť sa prostredníctvom telefonických rozhovorov ešte pred pondelkovým rokovaním. To je zároveň aj hraničný dátum pre Ukrajinu na splatenie zostávajúcej časti dlhu. EK už vypracovala dokument, ktorý by mohol byť koncepciou pre cenové istoty na celý rok, uviedol európsky komisár pre energetiku Günther Oettinger.

Slepá ulička?

Ukrajina ženie rokovania o cenách plynu do „slepej uličky,“ a to tým že žiada ďalšie zľavy, uviedol v stredu ruský prezident Vladimir Putin. Dodal, že zníženie súčasnej ceny o 100 USD za tisíc kubických metrov môže byť poslednou ponukou Ruska. Tento návrh však Ukrajina odmietla. Informoval o tom v stredu ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk. Premiér konštatoval, že jeho krajina by mala za plyn platiť trhovú cenu.

Ruská ponuka

Rusko Kyjevu ponúklo možnosť zrušenia cla pri exporte plynu na Ukrajinu v sume 100 USD na tisíc kubických metrov. Moskva toto clo zaviedla po ruskej anexii ukrajinského polostrova Krym. „Rusko nám ponúklo zníženie ceny plynu o 100 USD,“ povedal Jaceňuk. „Naša pozícia zostáva rovnaká: Prepracovať kontrakt a dosiahnuť trhovú cenu.“

Ukrajina chce zmeniť zmluvu z roku 2009, podľa ktorej musí nakupovať stanovený objem plynu bez ohľadu na to, či ho potrebuje alebo nie, pri cene 485 USD za tisíc kubických metrov. Ide o najvyššiu cenu v Európe.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies