EK podporí výstavbu plynovodu medzi Fínskom a Estónskom

10. augusta 2016 17:06
SITA

Plynovod od decembra 2019 spojí Fínsko s Estónskom, príspevok Európskej únie pokryje 75 percent nákladov na jeho výstavbu.

Plynovod plyn
Ilustračné foto SITA/AP

Európska komisia (EK) pridelila 187,5 mil. eur na výstavbu prvého plynovodu medzi Estónskom a Fínskom. EK o tom informovala v stredu. Finančná podpora pre plynovod Balticconnector zo strany Európskej únie pokryje 75 percent nákladov na jeho výstavbu.

Prevádzka od konca roku 2019

Plynovod spoločne vybudujú fínska firma Baltic Connector a estónska spoločnosť Elering a bude ho tvoriť 22-kilometrový úsek na pevnine vo Fínsku, 80-kilometrový úsek cez more a 50-kilometrová trasa na pevnine v Estónsku. Očakáva sa, že plynovod bude v prevádzke od decembra 2019.

Komisia podporí aj projekt v Bulharsku

EK zároveň informovala, že pridelila 29,9 mil. eur na výstavbu novej 140-kilometrovej trasy elektrického vedenia medzi Dobrudžou a Burgasom v Bulharsku. „Nové bulharské elektrické vedenie zvýši výmenu elektriny v oblasti, “ povedal európsky komisár pre oblasť klímy a energetiky Miguel Arias Canete. Financie z Európskej únie pokryjú 50 percent nákladov na výstavbu vedenia. Nové elektrické vedenie v Bulharsku by malo byť funkčné od roku 2022.

Odporúčané článkyČo si o tom myslíte?