Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Slnečná energia solárny panel OZE
Ilustračné foto FreeDigitalPhotos.net
4. apríla 2014 16:42 Energetika všeobecneAktuality od SITASITA

EK navrhuje v spore o ekologické prirážky kompromis

Novú legislatívu o podpore obnoviteľných zdrojov majú členské štáty zavádzať postupne do roku 2018. Návrh Európskej komisie podľa zdrojov agentúry Reuters počíta s výnimkami pre vybrané priemyselné odvetvia, z čoho má profitovať najmä Nemecko

Členské štáty EÚ, ktoré uplatňujú výnimky z ekologických prirážok k cenám elektriny, budú mať na zosúladenie svojich pravidiel s novou európskou legislatívou čas do roku 2018. Vyplýva to z dokumentu Európskej komisie (EK), o ktorom informovala v piatok agentúra Reuters. Podľa zdrojov oboznámených s problematikou to znamená, že v spore o zľavy pre nemecký ťažký priemysel nebude EK žiadať od Berlína spätnú nápravu. Krajiny sa budú môcť do roku 2018 riadiť „prechodnými pravidlami“ a uviesť novú legislatívu do praxe „postupne“. To zabráni „náhlym otrasom“, ktoré by zasiahli fungovanie konkrétnych firiem, uvádza sa v dokumente.

Producentom energií z obnoviteľných zdrojov garantujú vlády výkupné ceny vysoko nad trhovou úrovňou. Z povinnosti platiť ekologické poplatky je v Nemecku oslobodených zhruba 2 tisíc firiem vrátane priemyselných gigantov ako BASF a ThyssenKrupp. Príspevky tak ťažia najmä domácnosti a malé firmy, ktoré ich platia vo vyšších cenách elektriny.

Európska komisia skúmala, či výnimky pre vysoko energeticky náročné firmy v najväčšej európskej ekonomike neznamenajú nepovolenú štátnu pomoc. Ak sa návrh potvrdí, prinesie to úľavy podnikom v odvetviach ako oceliarstvo, hlinikárstvo a chemický priemysel, kde ceny energie môžu tvoriť 30 až 40 % celkových výrobných nákladov. Komisia tvrdila, že zľavy v celkovom objeme 5,1 mld. eur ročne môžu byť v Nemecku v niektorých prípadoch odôvodnené v záujme udržania energeticky náročnej výroby v Európe, k systému ich uplatňovania však mala výhrady. Možnosť, že EK bude žiadať od firiem spätnú úhradu poplatkov, vyvolala napätie vo vzťahoch medzi Berlínom a Bruselom.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies