Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
ropa ťažba
Ilustračné foto pixaby.com
7. marca 2018 12:04 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetike.skSITA

EIA: Ťažba ropy v USA vzrastie na najvyššiu úroveň od roku 1970

Produkcia ropy v USA v tomto roku posilní na rekordných 10,7 mil. barelov denne.

Ťažba ropy v USA vo februári podľa odhadu amerického Federálneho úradu pre energetiku (EIA) medzimesačne stúpla o 230 tis. barelov denne na priemernú úroveň 10,3 mil. barelov denne. Krátkodobá prognóza úradu, o ktorej informoval na svojej internetovej stránke, ráta s tým, že v tomto roku ťažba ropy v krajine posilní na 10,7 mil. barelov denne. Znamenalo by to, že produkcia prekoná doterajší rekord z roku 1970, kedy USA ťažili 9,6 mil. barelov ropy denne.

Ťažba by mala ďalej rásť

V minulom roku sa podľa údajov EIA v USA ťažilo v priemere 9,3 mil. barelov denne. V budúcom roku americký Federálny úrad pre energetiku očakáva ďalší rast ťažby, a to na úroveň 11,3 mil. barelov denne.

Medzinárodná agentúra pre energetiku (IEA) tento týždeň uviedla, že globálny dopyt po rope do roku 2023 posilní o približne sedem percent na 104,7 mil. barelov denne. Až 80 percent z prírastku dopytu pritom podľa IEA uspokojí zvyšujúca sa ťažba ropy v USA. Najvýraznejší rast produkcie ropy IEA v najbližších piatich rokoch očakáva v amerických štátoch Texas a Nové Mexiko. Ťažba v tejto oblasti sa podľa nej do roku 2023 zdvojnásobí.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame