EDF vo Veľkej Británii postaví nové jadrové elektrárne

11. marca 2013 0:00
Autor: SITA/REUTERS

Veľká Británia je po dosiahnutí dohody o dotáciách blízko k podpisu zmluvy s francúzskou energetickou spoločnosťou EDF. V priebehu nadchádzajúcich rokov by podľa nej firma mala vo Veľkej Británii postaviť novú sériu jadrových elektrární. V nedeľu o tom informoval denník The Independent.

EDF
Centrála EDF v Paríži SITA/AP

Energetická spoločnosť s vládnymi vyjednávačmi dospela ku kompromisu o tom, ako dlho bude vláda garantovať dotácie do minimálnej ceny elektriny odberanej z nových elektrární. EDF podľa denníka požadovalo záruku na obdobie 40 rokov, kompromisné riešenie ponúka záruku 35 rokov pri minimálnej cene okolo 96 až 97 GBP za MWh.

Spoločnosť by chcela vyjednávania ukončiť do konca mesiaca, neočakáva sa však, že vláda dohodu oficiálne ohlási pred informáciou o štátnom rozpočte 20. marca. Minister pre energetiku Ed Davey však podľa novín deň pred tým pre EDF schváli plánovacie povolenie na tretí blok elektrárne v Hinkley Pointe neďaleko Bristolu, čo je prvý z jadrových projektov EDF podľa novej zmluvy.Čo si o tom myslíte?