EDF aj po referende v Británii plánuje výstavbu elektrárne Hinkley Point

24. júna 2016 15:45
SITA

EDF potvrdzuje svoj záväzok voči projektu Hinkley Point, ktorý naďalej pokračuje.

EDF
Centrála EDF v Paríži SITA/AP

Francúzska štátna energetická spoločnosť EDF potvrdila, že naďalej plánuje výstavbu jadrovej elektrárne Hinkley Point vo Veľkej Británii, hoci krajina sa rozhodla vystúpiť z Európskej únie. „EDF potvrdzuje svoj záväzok voči projektu Hinkley Point, ktorý naďalej pokračuje,“ povedala v piatok hovorkyňa francúzskej energetickej firmy.

Šéf EDF ešte predtým konštatoval, že britské rozhodnutie odísť z EÚ nebude mať vplyv na podnikateľskú stratégiu EDF a neovplyvňuje projekt jadrovej elektrárne Hinkley Point. „K dnešnému dňu sme presvedčení, že toto hlasovanie nemá vplyv na našu stratégiu,“ uviedol generálny riaditeľ firmy Jean-Bernard Levy novinárom vo Francúzsku podľa záznamu, ktorý zverejnila britská dcéra firmy EDF Energy.

Odbory žiadajú odložiť rozhodnutie

Hlavný odborový zväz EDF však v piatok vyhlásil, že firma by mala odložiť konečné rozhodnutie o investícií v sume 18 mld. libier (GBP). „Brexit prináša ďalší prvok neistoty, ktorý posilňuje náš postoj, podľa ktorého by sa projekt mal odložiť,“ uviedla Marie-Claire Cailletaudová, hovorkyňa federácie energetiky a baníctva v rámci odborovej organizácie CGT. „Počkajme, kým sa stabilizuje priemyselné, spoločenské, finančné a politické prostredie, aby tento projekt mohol pokračovať v dobrých podmienkach,“ dodala Cailletaudová.

Projekt jadrovej elektrárne Hinkley Point je jedným z najväčších francúzskych investičných projektov vo Veľkej Británii. Konečné rozhodnutie o výstavbe elektrárne v južnom Anglicku sa niekoľkokrát odložilo odvtedy, ako projekt ohlásili v októbri 2013.

Odporúčané článkyČo si o tom myslíte?