Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

EBOR v Maďarsku podporí strategický zásobník plynu

Plyn zásobník Gajary báden
Pohľad na zariadenia centrálneho areálu zásobníka plynu Gajary-báden. Zásobník plynu sa nachádza v hĺbke približne 1800 metrov. sita.sk

Na výstavbu zásobníka Szőreg-1 na juhu krajiny Európska banka pre obnovu a rozvoj (EBOR) poskytla už v roku 2009 úver 200 miliónov eur.

Európska banka pre obnovu a rozvoj (EBOR) sa bude v spolupráci so skupinou súkromných bánk podieľať na ďalšom financovaní strategického plynového zásobníka v Maďarsku. EBOR už v roku 2009 podporila výstavbu zásobníka Szőreg-1 na juhu krajiny neďaleko hraníc so Srbskom úverom v objeme 200 mil. eur. Pôžičku v tom čase získal maďarský ropný a plynárenský koncern MOL, ktorý z nej čerpal 100 mil. eur. Zostávajúcich 100 mil. eur EBOR konvertuje na dlhodobý úver prevádzkovateľovi zásobníka, spoločnosti MMBF.

MOL svoj podiel v MMBF predal Maďarskej rozvojovej banke a Maďarskému združeniu pre skladovanie uhľovodíkov. Štátom kontrolovaná rozvojová banka bude mať po dokončení transakcie v MMBF podiel 51 %, nezávislé združenie pre skladovanie uhľovodíkov, ktoré zastupuje všetkých producentov a obchodníkov s ropou a zemným plynom pôsobiacich na maďarskom trhu, získa 49 %.

MMBF zároveň s EBOR a skupinou bánk podpísala dohodu o novej úverovej linke, v rámci ktorej získa prístup k financovaniu v objeme 114 mil. eur doplnených o ďalších 60 mld. HUF. Súčasťou konzorcia sú okrem iných úverové ústavy ING Bank N.V, Raiffeisen Bank Zrt a OTP Bank Nyrt.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Dátum 16. januára 2014

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...