Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plynovod Rusko plyn
Ilustračné foto SITA/AP
29. mája 2015 18:05 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Eastringu sa neobávame, tvrdí šéf Gazpromu

Šéf plynárenského koncernu Gazprom Alexej Miller vo štvrtok na kongrese v Belehrade vyhlásil, že ruský plyn je konkurencieschopný a zostane tak ešte dlhú dobu.

Plynárenský koncern Gazprom sa o konkurencieschopnosť ruského plynu v Európe neobáva. Vrásky mu pritom nerobia ani avizované nové infraštruktúrne projekty v európskom plynárenstve, vrátane projektu Eastring, ktorý iniciuje slovenský prepravca zemného plynu Eustream. Vyhlásil to šéf Gazpromu Alexej Miller vo svojom štvrtkovom vystúpení na kongrese medzinárodného obchodu v Belehrade.

Eastring nie je výzva

Tieto projekty podľa Millera totiž nepredstavujú pre Gazprom výzvu, pokiaľ ide o objemy ruského plynu a cieľové trhy, na ktoré sa zameriava. „Patria sem aj niektoré projekty a potrubia, napríklad Eastring, pri ktorých je množstvo neznámych, pokiaľ ide o zdroj plynu, z ktorého budú plyn čerpať,“ vyhlásil. Za vyspelejší označil projekt TAP, jeho termíny sa však neustále odkladali.

Konkurencieschopný plyn

Ruský plyn je tak podľa šéfa Gazpromu konkurencieschopný a zostane tak ešte dlhú dobu. Potvrdzujú to podľa neho aj čísla, keď objem ruského plynu dodávaného do Európy v máji medziročne stúpol o vyše 5 %. Podiel spotreby ruského plynu v Európe dosiahol podľa Millera vlani zhruba 30 % a mal by ďalej rásť.

O Eastringu

Projektovaná kapacita plynovodu Eastring dosahuje 20 miliárd kubických metrov ročne v oboch smeroch. Jeho cena je odhadovaná na 750 mil. eur v najkratšom variante. Výstavba by mohla trvať približne tri roky. Prostredníctvom Eastringu bude možné v prvej fáze do regiónu balkánskych štátov prepravovať plyn zo západných plynárenských uzlov, ako je napríklad rakúsky Baumgarten, nemecké NCG a Gaspool, alebo taliansky PSV.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies