Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Elektrina zse
Ilustračné foto ZSE
20. októbra 2014 10:57 ElektrinaAktuality od vEnergetikeSITA

E.ON vraj znova uvažuje nad odchodom zo Slovenska

Nemecká spoločnosť E.ON údajne chce predať svoj podiel, ktorý vlastní v Západoslovenskej energetike.

Začiatkom minulého roka sa v médiách objavila informácia o pripravovanom odchode nemeckej spoločnosti E.ON zo slovenskej firmy Západoslovenská energetika (ZSE). V lete minulého roku v rozhovore pre portál vEnergetike.sk tieto informácie vyvrátil vtedajší minister hospodárstva Tomáš Malatinský. Plány nepredať svoj podiel mu mal osobne potvrdiť najvyšší predstaviteľ nemeckej skupiny E.ON. Dnes však nemecký investor vraj znova uvažuje nad odchodom zo ZSE. Pre portál vEnergetike.sk to uviedol zdroj z vnútra spoločnosti, ktorý si neželal byť menovaný. Podľa zdroja nemecká spoločnosť v súčasnosti už oslovuje iné energetické spoločnosti, či majú záujem o ich podiel v ZSE.

Nepotvrdili to

Skupina ZSE, ako aj samotný nemecký investor, nám spomínanú informáciu nepotvrdili, ale ani nevyvrátili. „Všeobecne nekomentujeme žiadne trhové špekulácie. Ospravedlňujem sa,“ povedal pre portál vEnergetike.sk hovorca firmy E.ON Alexander Ihl. „K aktivitám našich akcionárov sa nevyjadrujeme,“ dodala hovorkyňa ZSE Michaela Dobošová. Slovenské ministerstvo hospodárstva, ktoré je majoritným akcionárom v ZSE, vraj o ničom nevie. „Nemáme takéto informácie, ani so spoločnosťou E.ON na tuto tému ministerstvo nerokovalo. Obráťte sa s otázkou na spoločnosť E.ON,“ uviedla hovorkyňa ministra hospodárstva Miriam Žiaková.

Investori odchádzajú

Nemecká skupina E.ON by nebola prvým zahraničným investorom, ktorý by zo slovenskej energetiky odišiel. Pre necelými dvoma rokmi odišli zo Slovenského plynárenského priemyslu francúzska spoločnosť GDF Suez a nemecký E.ON Ruhrgas. Nasledovala ďalšia francúzska firma Électricité de France (EDF). Tá opustila firmu Stredoslovenská energetika. Plány odísť zo Slovenska má aj talianska skupina Enel, ktorá by chcela do konca roka predať svoj 66-percentný podiel Slovenských elektrární.

Dvanásť rokov

Nemci vstúpili do ZSE pred dvanástimi rokmi, keď vyhrali privatizačný tender. Za 49-percentný podiel zaplatili 330 miliónov eur. V súčasnosti vlastní E.ON minoritný podiel ZSE prostredníctvom spoločností E.ON Slovensko (39 %) a E.ON Energie AG (10 %). Majoritný 51-percentný podiel stále vlastní štát prostredníctvom Ministerstva hospodárstva SR.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame