Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Atómová elektráreň
Ilustračné foto wikipedia.org
31. marca 2014 10:57 ElektrinaAktuality od vEnergetikeSITA

E.ON chce odstaviť jednu jadrovú elektráreň skôr ako musí

Najväčšia nemecká energetická firma chce pre dotované obnoviteľné zdroje a daň na jadrové palivo odstaviť reaktor Grafenrheinfeld o sedem mesiacov skôr, ako mu vyprší licencia.

Nemecká spoločnosť E.ON v piatok uviedla, že plánuje odstaviť jeden zo svojich jadrových reaktorov sedem mesiacov predtým, ako vyprší jeho prevádzková licencia. Dôvodom majú byť dotované obnoviteľné zdroje a daň na jadrové palivo, ktoré podľa spoločnosti podkopávajú ziskovosť elektrárne. Informoval o tom The Wall Street Journal.

Požiadali o povolenie

Jedna z najväčších nemeckých energetických firiem už požiadala o povolenie odstaviť 1,3 gigawattový reaktor Grafenrheinfeld už v máji 2015 regulačný úrad aj prevádzkovateľa prenosovej siete. Prevádzková licencia reaktoru vyprší na konci roka 2015. Prevádzkovateľ prepravnej siete TenneT uviedol, že požiadavku E.ON-u na predčasné odstavenie jadrového reaktoru na juhu Nemecka momentálne vyhodnocuje. Z minulosti sú však známe aj prípady, kedy prevádzkovatelia prepravných sietí a regulátor odmietli povoliť odstavenie elektrární práve v tomto regióne, aby nebola ohrozená bezpečnosť dodávok elektriny.

Narušený lukratívny biznis

Podľa The Wall Street Journal rozhodnutie E.ON-u ukazuje, ako nemecká energetická politika z posledných rokov narúša v krajine bývalý lukratívny biznis konvenčnej výroby elektriny. Rastúci objem energie vyprodukovaný z veterných a slnečných elektrární putujúci do prepravnej siete vyústil do nadbytku kapacít, čo sa odrazilo na veľkoobchodných cenách elektriny a ziskovosti veľkých elektrární. Energetické firmy preto začali zatvárať predovšetkým elektrárne na zemný plyn, ktoré boli týmto vývojom najviac zasiahnuté. Avšak vyhlásenie E.ON-u odstaviť skôr jadrový reaktor je prvým prípadom, kedy sa energetická firma vzdáva zdroja, ktorý bol v minulosti považovaný za dojnú kravu v elektronickom priemysle.

Za všetko môže Fukušima

Nemecký vládny kabinet schválil plán zrýchleného ústupu od jadrovej energie v roku 2011. Zvrat v nemeckej energetickej politike spôsobila krízová situácia v japonskej elektrárni Fukušima vyvolaná zemetrasením a tsunami.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame