PORADŇA: Dvojtarifné meranie elektrickej energie pomôže ušetriť

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Elektrina úspory domácnosť
Ilustračné foto. pexels.com

Máte rodinný dom napojený iba na elektrickú energiu, ktorú neustále niečo spotrebúva?

Raz je to práčka, sušička, inokedy žehlička, sporák alebo rýchlovarná kanvica.Chladnička s mrazničkou či tepelné čerpadlo idú nonstop. A potom to príde: vyúčtovanie za odber elektriny s pekne mastným účtom. Váš sused pritom takú vysokú faktúru nemá. Pýtate sa, prečo? Počuli ste už o výhodách, ktoré ponúka dvojtarifné meranie?

Skúsenosť pani Zuzany

Naša čitateľka Zuzana býva v rodinnom dome a svojmu dodávateľovi elektrickej energie platí mesačné preddavkového platby v sume 135 eur. Elektrickú energiu využíva nielen naprevádzku bežných spotrebičov, používaných v domácnosti, ale aj na vykurovanie tepelným čerpadlom. Prvý rok pri ročnom zúčtovaní mala nedoplatok vyše 800 eur. Po zmene typu merania ju už budúci rok čakal preplatok vo výške cca 100 eur.

Nižšia cena

Ceny za dodanú elektrickú energiu si určuje každý dodávateľ vlastné, pravda, ich maximálnu výšku reguluje Úrad pre reguláciu sieťových odvetví a platia vždy minimálne jeden rok.Väčšina dodávateľov pritom ponúka rôzne sadzby, či už jednotarifné alebo dvojtarifné. Princípom jednotarifných sadzieb je, že cena elektriny je rovnaká bez ohľadu na to, kedy ju počas dňa spotrebujete. Ak však viete svoju spotrebu elektriny počas dňa regulovať alebo viete nastaviť vykurovanie na nočné hodiny, môžete začať využívať dvojtarifný systém resp. nízku a vysokú tarifu. Nízka tarifa funguje hlavne v časoch kedy je dopyt po elektrickej energii nízky. Najmä od 22:00 do 5:00, u niektorých dodávateľov aj počas obedných hodín od 13:00 do 15:00. Tak ako je to zrejmé už z názvu, výhodou nízkej tarify, je nižšia cena, narozdiel od vysokej tarify, ktorá má cenu vyššiu.

Kedy je dvojtarifné meranie výhodnejšie

Pokiaľ používate elektrickú energiu aj na vykurovanie tepelným čerpadlom, elektrickým ohrievačom či na zohrievanie vody v elektrických bojleroch, výhodnejšie je pre vás požiadať svojho dodávateľa elektrickej energie o dvojfázové meranie. Cena za odobranú energiu sa mení podľa toho, či odber realizujete počas vysokej alebo nízkej tarify. Nakoľko budete potrebovať na elektromerovom rozvádzači spínacie technické zariadenia pre vášho distribútora elektriny, myslite na to už pri projekte rodinného domu.

Typov dvojtarifného merania elektriny je viacero

Pri používaní tepelného čerpadla je napríklad nízka tarifa účtovaná 20 hodín a vysoká 4 hodiny. Konkrétne časy, kedy sa uplatňuje vysoká a kedy nízka tarifa, vám povie váš dodávateľ, zväčša ide o dve hodiny počas dopoludňajších hodín a dve hodiny večer. Na akumulačné kúrenie, pri ktorom sa zohreje veľký objem vody a tá sa v priebehu dňa využíva na vykurovanie, je vhodnou alternatívou tzv. nočný prúd. Distribučná spoločnosť určí čas, kedy sa daná tarifa uplatňuje, väčšinou je to počas nočných hodín. Cenyel ektriny v dennom a nočnom tarife sa na celom Slovensku líšia, bližšie informácie vám tiež poskytne váš dodávateľ elektriny. Niektorí distribútori ponúkajú aj možnosť dvojtarifných sadzieb na víkendové odbery, ktoré sú však určené primárne pre odberateľov, ktorí spotrebúvajú elektrinu najmä cez víkendy.

Pokiaľ teda elektrickú energiu používate nielen pre bežné spotrebiče, ale aj napríklad na vykurovanie, dvojtarifné meranie je vždy lepšou alternatívou.

Článok je uverejnený na základe obsahovej spolupráce portálu vEnergetike.sk s Krotiteľmi energií. Ďalšie užitočné rady nájdete na tejto stránke.
Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie Krotitelia energií